| Dobrogea a întrebat:

S.O.S

Bună
Urgență medicală:
Mi-am tăiat un deget de la mana stângă, indicele, și segmentul cu unghia este tăiat complet. Celelalte 2 segmente până la palmă sunt ok. Reatasarea nu a fost posibilă deoarece bucata de deget sa distrus în timpul accidentului. La urgență mă cusut deasupra la al doilea segment și acum am degetul mai scurt.

Azi sunt in a 3 zi.

Întrebarea este: cei care ați pățit sau cunoașteți, la ce să mă aștept în viitor?

Acum vreau să merg la o clinică pentru restabilirea degetului, am citit că se poate face cu un segment de deget mic de la picior și astfel o să am și unghia înapoi. Dar trebuie să aștept să se vindece sau să merg acum la clinică?
Orice alte informații cunoașteți lăsați în comentarii vă rog frumos.
Fundiță.
Și până când o să mă doară și când voi putea indoi degetul?
Ce clinică bună cunoașteți și cât costă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu esti stangaci, atunci nu va fi problema lipsa varfului degetului.
Sunt multi care si-au pierdut degetul unei maini si au trait mult si bine dupa. La tamplari (si nu numai) deseori se intampla asemenea accidente si lucreaza mai departe in meserie dupa vindecarea ranii.

Nu-ti recomand sa-ti tai degetul de la picior pentru a completa degetul mainii!
Lipsa (chiar si partiala) a unui deget de la picior poate provoca probleme de instabilitate a corpului, care poate fi periculos (mai ales la batranete).
Mai mult: varful degetului mic de la picior este mai mic decat varful degetului accidentat, deci nu va fi "invizibil" locul accidentarii.

| Valorosul69 a răspuns:

Amesteca 20g de catina cu 50ml de benzina de la OMV (trebuie sa fie neaparat MaxxMotion 100plus). Aplica pe rana in fiecare zi dimineata si seara. In 2 luni iti creste la loc.