| Takeen a întrebat:

Sal de curand mam racit putin si ma doare gatul si am nasul putin infundat, in afara de medicamente ce as putea lua sa imi treaca? ma refer metode ca la bunica` de pe vremuri! mersi mult funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Ceai, fructe, suc natural!
Frectie cu carmol, spirt!
Daca te doare in gat, poti face gargara cu otet, sau iti aplici pe amigdale ( in caz ca ai infectie ) otet cu sare! Te poti folosi de un pai, la capatul caruia pui niste vata, vata o introduci in otet si pui putina sare peste! Trebuie sa ai mare atentie cum bagi paiul, ca sa nu iti induci voma!
Tot pentru durere de gat, albastru de metil, cam amar, dar trece repede durerea sau infectia!
Te pup!

Pt nas infundat, tragi pe nas apa cu sare!

Astea functineaza mereu, eu nu am facut niciodata injectii, nu am luat antibiotice ( f rar ) si nu am avut probleme cu racelile!

| AllisonStevens a răspuns:

Pai mult ceai cu miere, sa iti bagi picioarele in apa fierbinte cu sare.
Pt nas infundat sa stii ca e foarte bun biorinil sau vibrocil!

| slick6666 a răspuns:

Ceai indulcit cu miere si putina sare de lamaie ceai de nuca este foarte foarte bun si sucul din ceapa numai ca este putin gretos

| Ion_Cristian_1978 a răspuns:

Cand sunt racit eu iau spanac, usturoi si "le mananc ca pe mere"; in 2 zile maxim trece sau fac infuzii seara.Bafta!