| anonim_4396 a întrebat:

Buna prieteni! Am racit foartte rau. Am nasul infundat si ma doare gatul ingrozitor de tare. Ce as putea sa fac sa treaca mai repede? Multumesc. si funda. love struck

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai grija sa fie cald in locurile unde stai, evita sa consumi lichide/alimente reci, bea ceaiuri calde si consuma supa calda, imbraca-te bine, in functie de vreme. Daca-ti doresti un medicament, incearca Oscillococcinum, iar pentru nasul infundat Olinth HA(le-am folosit si eu si am fost foarte multumita de ele). Pentru durerea de gat, preseaza amigdalele cu zahar(degetul umezit il bagi in zahar si presezi amigdalele cu acesta)sau ia o lingurita de miere.Insanatosire grabnica.

7 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Daca iei doua zile tinctura de propolis, iti trece garantat gatul. Pentru raceala e f. f. bun Oscilococcinum, cate 5 granule pe zi, cu o jumatate de ora inainte sau dupa masa. Ideea e sa nu bei si sa nu mananci nimic cand le iei, caci isi pierd efectul. Sanatate maxima!

| mymed a răspuns:

Ia Modafen

| fabiola a răspuns:

Tinctura de propolis, ceaiuri de tei si catina cu miere iar seara un pliculet de fervex!

| ion2015 a răspuns:

Tantum verde de supt pentru gat, 3 comprimate pe zi, picaturi pentru nas, paracetamol, tinctura de propolis, ceaiuri calde cu lamaie, baia calda la picioare. consuma multe fructe si legume proaspete deoarece contin vitamina c

| Georgii a răspuns:

Sh eu sunt racitaa rau.sad

| Andreea_1745 a răspuns:

Cumpara de la plafar ceai "hapciu"... e pentru raceala si nu e scump(4 lei). Ia hexoraleten sau strepsils pentru durere se gat.Stai acasa in pat.Si tot de la plafar poti cumpara un sirop natural foarte bun... e putin mai scump dar eficient, se numeste TusEnd.Si in caz ca nu iti trece ia de la farmacie coldrex pentru raceala si gripa.Bafta si sanatate!

| Dan a răspuns:

Sigur, mai prietene! Ai paracetamol 500T, fa un ceai cald de tei, si stai in pat. Apoi sa consumi miere, este foarte bun pentru raceala.Noroc si sa te faci bine!happy