| anonim_4396 a întrebat:

Sal Tpu.Am 16 ani jumate, 67 kg 1, 71m. Fac sala de 2 luni, nu ridic deasupra capului nu ridic greutati mai deloc dn picioare ca sa-mi apese pe coloana.Fac doar exercitii ce nu incetineaza cresterea dupa parerea mea.Mananc sanatos, mancare de casa ciorba, stevie, spanac, lapte, carne, oua, branza,iaurt,nu bag un chips in gura sau mancare de fast food.Fac exercitii de stretching zilnic ( am cautat pe net speciale pentru inaltare ).Ce ziceti mai cresc de la 1, 71? vreau neaparat sa cresc in inaltime, excludem ( voley, handball, basket, fotball, inot ) nu ma pasioneaza asa ceva! Si apropo stau atarnat zilnic de o bara intervale de 30 de secunde in mai multe serii.Mai am sanse sa ma inalt?? :crying(( vreau neaparattt

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Mai greu, dar este totusi posibil.

| HiddenWorld a răspuns:

Regimul alimentar sănătos te va ajuta să ai înălțimea maximă "programată".Da, e posibil să mai creşti, dar pentru ceva mai exact trebuia să precizezi înălțimea părinților şi eventual a bunicilor.

| alexxis0712 a răspuns (pentru HiddenWorld):

Mama e mai mica decat mine cu vreo 5 cm si tata e cat mine sau sunt mai inalt ca el cu 1 cm. dar fratemiu e cls a 7 si e mai inalt ca mine cu 1 cm si eu is a 9a... angry

| HiddenWorld a răspuns (pentru alexxis0712):

Probabil mai ai de crescut câțiva centimetrii.Din câte ştiu băieții se opresc din creştere în jurul vârstei de 18 ani.

| alexxis0712 a răspuns (pentru HiddenWorld):

Ce fac daca raman? asa? crying

| HiddenWorld a răspuns (pentru alexxis0712):

Stai liniştit, că nu eşti chiar atât de scund.Sunt mulți cu înălțimea ta şi chiar mai scunzi.Cu nişte tenisi sau adidaşi mai adaugi vreo 3 centimetri.Continuă să faci sport şi să mănânci sănătos, nu ai de ce să te îngrijorezi.

| alexxis0712 a răspuns (pentru HiddenWorld):

Par foarte mic crying si fac si sala crying si vreau sa fiu mai inalt sa se vada bine muschii si fetele nu le plac baietii mici

| HiddenWorld a răspuns (pentru alexxis0712):

Apropo,ştii că ai aceeaşi înălțime ca Bruce Lee? Nu te îngrijora, după 18 ani apucă-te de sală ca lumea.Şi dacă fetelor le place personalitatea băieților, nu mai contează înălțimea.Am o prietenă înaltă şi prietenul ei este mai scund ca ea cu jumătate de cap happy.