| anonim_4396 a întrebat:

Sal TPU, de o saptamana am niste dureri de cap groaznice(in spatele urechii drepte) si as as vrea sa fac un rmn sa vad ce am si plus ca mai am si un chist arahnoidian de care mi-e foarte frica.lucrez de 10 zile la o firma de paza cu contract pe 3 luni.stie cineva daca pot face un rmn gratuit/"compensat" si cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, la ora actuala, Casa de Asigurari nu mai compenseaza RMN-ul, cel putin pana la noul buget (in februarie)

| olivert1310 a răspuns:

Salut, RMN-urile si orice tip de tomograf nu se pot face gratuit, se poate plati integral sau compensat, daca iei trimitere de la medicul de familie, dar reducerea nu este una semnificativa. Toate tomografele din tara sunt in regim privat si nu au un contract propriu-zis cu CNAS pentru decontari. Eu am facut un tomograf, cu trimitere costa 150 ron, fara 200, deci reducerea nu este cine stie ce. Daca te duci cu trimitere de la un cabinet particular,nu ti se face reducere. Se accepta numai de la medicul de familie. Acuma incearca sa nu te mai sperii atat, stiu ca pare ciudat ceea ce-ti spun, eu sunt ipohondru deci stiu cum este. Te afecteaza in toate felurile posibile, in primul rand psihic. Nu stiu pe unde este localizat chistul ala dar daca trebuie operat sa stii ca durerile cu siguranta sunt din cauza lui,eu am avut chist frontal in sinusul drept,aveam dureri de cap ingrozitoare,credeam ca am cheag sau tumoare pe creier. L-am operat si am scapat de tot, ma simt bine acum dar bineinteles ca m-am speriat foarte tare,tremuram intr-una. Dupa operatie, care a fost facuta pe cale nazala, nu mi-a lasat semne pe fata asa cum ma gandeam eu, in final mi-am dat seama ca m-am speriat mult si degeaba. Acuma putina frica nu strica, pana la urma urmei este o operatie, nu taiere de unghii, deci e normal sa fii speriat insa nu exagera cu asta. Sper ca te-am incurajat catusi de putin, eu am cautat incurjarea asta si aia care au incercat sa ma incurajeze nu au stiut sa o faca. Sper ca te-am ajutat. Fii tare si cu Dumnezeu inainte, fara El nu se poate, incearca sa te rogi, asa cum stii tu, te ajuta, te linisteste, ai sa vezi ca va fi bine in final, bineinteles ca cea mai mare problema sunt....baniiiiiiiiiiiiii.