| FakeLevy a întrebat:

Eu am o boala la rinichi si nu am voie sa mananc sare deloc, grasimi si dulciuri concentrate foarte rar si am 2 intrebari:
1) Cum fac sa nu uit ca nu am voie aceste alimente caci eu uneori cand sunt la o petrecere sau mai stiu eu unde uit si mananc tot ce vad. Deci cum fac sa nu uit ca nu am voie si sa ma abtin?
2) Daca racesc va trebui sa iau mai multe pastile deci cum as putea sa fac sa nu mai racesc asa dec. Cum sa previn raceala si cand se intampla sa racesc ce sa fac? Niste pastile, vitamine pentru imunitate sau mai stiu eu ce...

Dau funda! Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Jameson a răspuns:

O sa te obisnuiesti cu timpu in prinvinta alimentelor. Invatale pe categori sau fa-ti o lista cu ele. Si in privinta mancarurilor trebuie sa te gandesti la ce contin si atunci sa iti sai seama.
Pentru raceala bea in fiecare saptamana o sticla de apa minerala cu 200 grame miere si 1-2 lamai. Cauta la farmacia naturista si vei gasi ce tip de ceai doresti tu. Ceaiurile sunr foarte bune stiu din propia experienta. Si mai ia vitamina C si picaturi imuno-stimulatoare. Mananca fructe. Si eu a trebuit sa tin regim si foarte usor am memorat lista cu ce este permis si ce nu este permis sa mananc. Multa sanatate si ai grija sa nu racesti.

Răspuns utilizator avertizat
| ClaraB a răspuns:

1.printr-un exercitiu extrem de simplu : intoarce capul spre stanga, apoi spre dreapta, repeta de 2-3 ori.asa sa faci si cand iti ofera cineva dulciuri.
2.nu te mai indopa cu pastile, ca nu faci decat sa-ti distrugi sistemul imunitar si la cel mai mic factor sa te imbolnavesti iar. dupa cum observi, deja corpul s-a obisnuit cu drogul, de-asta ai nevoie de mai multe pastile.
incearca sa-ti intaresti imunitatea prin alimentatie.