| NuStiuCeNumeSaPunFrate a întrebat:

Ce alimente contin multe calorii?
Eu am 19 ani, 1.70 inaltime si 55 de kg.
Vreau sa ma mai ingras si am inteles ca ar trebui sa mananc zilnic 2.500 - 3000 de calorii. Problema e ca iau niste pastile pentru acnee si nu am voie sa mananc dulciuri (mai exact ciocolata, chipsuri si suc), ce altceva as putea sa mananc care sa contina multe calorii?
Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Ady117 a răspuns:

Daca vrei, cel mai bine ar fi sa mananci sanatos, poti cauta pe internet cate calorii contine 100 / 200 / 300 grame de orez / fasole / mazare sau orice altceva vrei tu sa mananci. Poti cauta de asemenea si ce alimente sunt sanatoase.
Faci un calcul pana cand ajungi la 2.500-3.000 de calorii pe zi, iti alegi tu un numar fix pe care-l vei testa o saptamana. Sa zicem 3.000 de calorii pe zi, timp de 7 zile.
Te vei cantari in fiecare dimineata dupa ce iesi de la baie si daca acum ai 55kg fix, iar peste o saptamana vei avea 56-57 sau mai multe kg, inseamna ca e de ajuns 3.000 calorii incat sa te ingrasi.
Poate chiar si 500 grame pe saptamana e ok, nu stiu sigur.
Cred ca iti trebuie si un cantar pentru alimente ca sa iti dai seama cate grame mananci, de exemplu cauti pe internet cate calorii are 300 grame de orez, tu va trebui sa cantaresti orezul ca sa stii ca mananci 300 de grame.
Daca vrei poti sa faci si sala daca iti permite sanatatea. Poti intreba medicul daca ai voie, eu am intrebat medicul si a spus ca am voie.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Deci
grasimile 9 calorii per gram
alcoolul 7 calorii per gram
carbo 4 calorii per gram
proteine 4 calori dar un sfert se ard
cam asta e tabelul, desi baga multe grasimi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Slănină, bacon.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Fa sport ca sa pui pe tine si maninca pe cit posibil sanatos, nu baga timpenii doar ca sa iei in masa.