| madalin307 a întrebat:

Sall, am inceput sa fac sala de cateva zile si vreau sa va intreb daca sala in general stopeaza cresterea sau doar unele exercitii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Devonys a răspuns:

Ai facut o prostie ca ai mers la sala.nu te ajuta prea mult daca esti sub 20-24 an ceva peacolo si risti numa sa iti intinzi mushchi sau sa tii rupi in cel mai rau caz. daca faci exercitii pe scaun si ridici, tragi sau impingi ti se incetineste cresterea si ti se indoiaie spatele.cel mai bun lucru:in fiecare seara intre orele 5:30-7:30 alearga in jurul unei strazi, daca esti la oras e grozav dar daca esti la orasel sau sat fa inconjurul a 2 strazi iar in cam o saptamana dai jos in jur se 3kg (mai putin sau mai mult) si o sa faci mushchi.dar nu te epuiza din prima ci alearga cu o viteza constanta fiindca nu cont daca as mai repede ci cu cat iti antrenezimai mult mushchi(adica atunci cand fugi fa ca si cum ai alerga pe loc, sau pe scrurt topaie putin in timp ce alergi

| Canyounot a răspuns:

Da nu e recomandat sa te duci la sala ca numai cresti: nu ai voie sa ridici greutati, dar cred ca ai voie abdomene, etc. nu sunt sigura dar asa cred. Cel mai bine e sa faci gimnastica acasa

| Pufoshenia_7673 a răspuns:

Sala in general opreste cresterea

| Remus_3143 a răspuns:

Niciodata sa nu asculti pe cineva care nu a facut personal acest sport.Eu personal fac sala de 3 ani de la varsta de 14 ani jumate si am avut inaltime 1, 72 si 57 kg si in prezent 1, 81 si 85 kg.Incearca sa eviti exercitile care iti preseaza coloana de exemplu genoflexiuni cu bara in spate, eu personal am facut si acest exercitiu si tot am crescut.Acum depinde si de geneticul tau. Daca mai ai si alte intrebari :ID Remus_2151