| anonim_4396 a întrebat:

Sall, am o problema in legatura cu limbrici. Am un caine de care am grija si este la scoala, eu cred ca are limbrici deoarece se freaca cu fundul de iarba din cand in cand. Ceea ce mi s-a parut ciudat a fost ca:
eu din toamna din 2010 am stat cu catelusa mea si nu mi s-a intamplat nimic, nici mancarimi nu am avut, nici palida nici somnoroasa nu era. Ma gandeam si eu azi daca nu cumva eu am limbrici de la catel si nu mi se manifesta cum am scris mai sus. Voi ce credeti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| amaranth a răspuns:

Cainele sigur are ceva paraziti intestinali. Daca tot ai grija de el si iubesti animalele ai putea sa mergi la o farmacie veterinara si sa ceri ceva pentru viermisori. Am cumparat eu niste pastile acum 2 saptamani, si nu au fost scumpe pana in 5 lei. Cam asa.

Iar tu ca sa iti dai seama daca ai viermisori, ai putea sa iti faci analize sau sa faci treaba mare intr-un recipient si apoi sa te uiti. iar daca observi ca se misca ceva ceva, fuguta la doctor si iti va da ceva pastile.happy

| frumushika09 a răspuns:

Trebuie sa te speli dupa ce pui mana pe caine, el pe blana lui are multi microbi si oua. Nu trebuie sa atingi locul unde s-a tarat cainele cu fundul. Si mai e ceva: SA NU PUPI CAINELE IN FUND!laughing
Daca te-ai spalat pe maini si ai avut grija pe unde ai pus mana atunci sa nu te mai ingrijorezi!

| Emmy_4970 a răspuns:

Are limbrici du-l la veterinar si iti da o pastila rupi in doua si ii dai jumate si peste o saptamana cealalta jumatate ascultama ceilalti fac misto de tine ca isi taraste fundul normal ca asa face am avut si eu caine cu limbrici vezi daca are burta umflata clar are

| abernader a răspuns:

Deparaziteaza cainele cumparand de la farmacie veterinara Pratel sau Drontal(e mai scump cel din urma).Cat privesc povestile cu blana infestata de oua parazitare, nu pleca urechea, animalul fiind gazda finala.

| abernader a răspuns:

Cauza poate fi data si de glandele perianale.

| iriedaily a răspuns:

Daca ai tu limbrici ia pastile, daca are catelul ii dai lui pastile(sunt la farmacia veterinara)nu strica sa iei o pastila pentru limbrici asa, 1data pe an.nu prea am inteles care-i intrebarea ta.

| rokkytsarokk7 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui dupa ce te joci cu un caine sa te speli pe maini pentru ca deoarece fiindca o sa te imbolnavestisadsadsad

| iuliana_1607 a răspuns:

Eu cred ca nu poti lua de la el.