| deeaty a întrebat:

Am citit articole pe net in legatura cu chestiile paranormale..eu nu prea cred in asa ceva deoarece nu mi s.a intamplat.Dar voi ce credeti? Vi s.a intamplat ceva mai...ciudat sa zic asa?

Răspuns Câştigător
| Alcyon a răspuns:

Legat de intamplarile paranormale, exista doua situatii:
- unii oameni, inzestrati cu o imaginatie iesita din comun, considera ca anumite evenimente au in spate niste forte supranaturale; e o chestiune de interpretare aici
-intamplarile paranormale (se exclude prima varianta), sunt vazute astfel, fiindca nu au o explicatie la momentul actual; daca un individ din secolul 16 s-ar teleporta in prezent si s-ar plimba cu metroul la ora de varf, ar crede ori ca a innebunit, ori ca a fost rapit de sfinti si-a ajuns intr-un soi de infern bizar, in care oamenii stau ca sardelele.

9 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Da. Odată am alunecat pe geam de la etajul 12 şi în timp ce mă apropriam de sol o forţă neobişnuită m-a ridicat spre Soare. Am dispărut în zare pe soundtrackul de la Superman.

| Purec a răspuns:

Am avut o experienta absolut infioratoare, dar daca scriu aici, o sa ma creada lumea nebun, asa ca prefer sa nu scriu. sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Purec):

Putem vorbi in privat? Sunt destul de deschis la nou, si absolut interesat de asfel de subiecte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Purec):

M-ai facut curios..scrie si ai vot poate funda laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut cateva, destul de neplacute, dar si placute, deci sa crezi fiindca ti se vor intampla si tie.intr-o viata de om.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As vrea sa mi se intample odata. Nu mi s-au intamplat(a fost odata ceva dar se pot gasi n explicatii, nu a fost cine stie ce) si ma gandesc cu oarecare teama la asta dar as vrea..De ce? Sunt si putin nebun dar daca s-ar intampla ar fi demonstratia ca viata nu are monotonia care se vede la suprafata.

| Xpressurself a răspuns:

Para = dincolo
paranormal = dincolo de normal, peste obisnuit, mai mult decat ce este normal.

literatura de specialitate abunda cu povesti care mai de care si oamenii sunt curiosi sa vada, sa citeasa... altii castiga bani din asta

daca un baiat face 300 de flotari pentru cei mai multi oameni de pe pamant este mai mult decat normal. mai mult decat un om normal poate sa faca. poti spune supranatural. dar ei nu exerseaza zilnic asa cum a facut cel care a ajuns la astfel de performante. daca ar face-o, ar reusi si ei.
la fel o fata care este foarte fericita si are o inteligenta emotionala peste medie isi va face prieteni la tot pasul si pentru alte fete asta va parea mai mult decat normal. asa ajung alte fete sa fie invidioase pentru ca ele nu stiu sa aiba succes si le acuza pe cele care au ca sunt vrajitoare si tot felul de basme. in realitate fata este prietenoasa, calda si iubeste pe toata lumea, de asta are succes.
datorita acestor povestiri oamenii acociaza paranormalul cu anormalul. cu ceva ce nu este normal si firesc sa se intample. paranormalul nu este anormal. este anormal ca porcul sa zboare. il pori arunca in aer, dar nu zboara el.

ceea ce este normal pentru unii este supranatural/paranormal pentru altii.

| DarkAndDreary a răspuns:

Nope.

| SweetMinion a răspuns:

Mi s-au intamplat astfel de lucruri,''ciudate'' in trecut, insa eu sunt mai ciudata de fel deci cred ca lucrurile/intamplarile ''ciudate''/paranormale se tin scai de mine.