| Oana65 a întrebat:

Sall! Mama vrea ca eu sa port aparat dentar pentru ca am dintii mai mari, ma spal destul de des, dar mi-e rusine ca rad copiii la scoala de mine, ce pot face? Sa nu-mi pese de ce spun ei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Copii care râd nu sunt educați. Mergi și pune aparat dentar pentru corecția dentară.
Nu ai treabă cu gura lumii.
Pa, pa.

| Siracuzia a răspuns:

Buna! Nu ii baga in seama, problema aceasta se poate corecta in timp purtand aparat dentar.Multa lume sufera de asa ceva, deci nu-ti fa probleme!

| Giinger a răspuns:

Exact. Sa nu iti pese.

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Nu conteaza ce zice lumea!
daca ar rade sunt niste fraieri invidiosi ca nu-si permit sa-si corecteze si ei dintii strambi!
si nu e deloc urat aparatul dentar,mie mi se pare chiar frumos, tineresc, nicidecum de rusine!
asculta de mama ta si pune-ti.iti garantez ca daca nu faci asta acum vei regreta mai tarziu cand vei vedea cat de important e sa ai o dantura perfecta...

| ShowTim3 a răspuns:

Daca dintii dai intr-adevar sunt strambi si arata urat, iti sugerez sa porti aparat dentar, ai aparat dentar la 14 ani si rad copii de tine decat sa ai 20 de ani si sa ai dintii strambi
Si eu am avut aparat dentar, sincer e enervand bine ca nu am avut dala fix. Nici nu prea l-am purtat deoarece dintii mei sunt destul de drepti (primii doi dinti sunt putin in fata dar extrem de putin, ca am purtat aparatul 6 luni poate de aia) Orcum nu a ras nimeni de mine laughing a ras de felul in care vorbeam iti ia ceva sa te acomodezi cu metal in gura ( o zi doua, poate chiar 3 )
Da nu rade nimeni de tine lol... o sa rada 2-3 zile nu o sa rada 3 luni incontinu ca doar nu sunt retardati, la inceput e mai greu big grin dupa nu e nimic grav, deci mai bine poarta.

| regitzy a răspuns:

Pai si mie imi trebuie si nu-mi pasa ce zic altii deoarece e pentru interesul meu...cand voi creste va fi mai bine. sa am dinti frumosi.Gandeste-te la asta.

| Ganditorull1999psalmi a răspuns:

Salut! Eu am 17 ani si acum 2 ani stomatologul mi-a recomandat acelasi lucru, si eu din aceeasi problema ca tine am refuzat, acum la 17 ani a fost urgent sa il pun pentru ca mi se tocise dintii din fata deoarece nu cadeau unul peste altul, asa ca acum am aparat dentar, ma doare fix in p... de ce spun ceilalti, scoala este trecatoare dar dantura mea este pentru toata viata, o sa imi risc eu viata pentru niste copii de la scoala? si gandeste-te asa, cand o sa il dai jos, cei de langa tine or sa aiba dinti de cmila pe langa ai tai care sunt perfecti

| 10Cty a răspuns:

Buna, intotdeauna parintii stiu ce este mai bine pentru noi. De ce sa ii asculti pe copii de la scoala pentru ca atunci cand vei fi mare nu vei mai avea probleme si vei avea dinti frumosi. In plus in alte tari este la moda sa ai aparat dental, iti poti pune bracheti transparenti sa nu se vada asa de urat. Sau iti poti pune colorati. Eu zic ca o vizita la dentist ar fi cea mai buna decizie, el stie ce este cel mai bine pentru tine si ce fel de aparat ti s-ar potrivi, pentru ca sunt mai multe tipuri.
Uite cum arata cu bracheti transparenti : http://www.google.ro/......tp?/imgres aici doua tipuri de aparat dentar : http://www.leodent.ro/ortodontie.html si mai sunt si cele de noapte. Sper ca ti'am fost de ajutor.

| Alecsa01 a răspuns:

Buna Oana. Si eu port aparat dentar de 3 ani de zile. Acum am 14 si inca il mai port. Bine ca am avut 2 pana acum. pe primul` l`am purtat la o varsta mai frageda iar pe al 2 lea acum la 12 ani. De mine nu a ras nici o persoana. Nu stiu de ce ar trebui sa rada cineva? Pentru ca vrei sa te faci frumoasa? si daca totusi intalnesti acea persoana care va rade spune-i simplu: nu cred ca ai motive sa razi, deoarece este un lucru firesc, mai ales ca imi va indrepta dintii! Mult succes. Te pup

| AndraAd a răspuns:

Da, nu ar trebui sa te deranjeze de ce spun ceilalti mai ales ca in ziua de azi multi copii au aparat dentar big grin

| FreSshGirL a răspuns:

Oana, am avut si eu aparat dentar, si nu a ras nimeni deci poti sa-l porti...pentru ca l-am purtat vreo 4-5 luni, mi s-au indreptat dintiiwinking...BAFTA! ღ

| PCANDREI a răspuns:

Sa bu iti pese. Si eu am purtat la 14 ani si colegi mei au ras de mine, dar nu mi-a pasat si l-am purtat, pentru sanatatea mea.