| sebastian1999 a întrebat:

...Am 13 ani si mi s-a propus sa fac RMN cranio cerebral. E periculos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu, de ce sa fie RMN-ul periculos? Trebuie sa stai nemiscat, culcat, s-ar putea sa iti pune muzică la urechi (ca sa treaca timpul mai usor), e ca si cand stai la o radiografie, doar ca dureaza mai mult. Dar te doare capul? RMN-ul se traduce prin rezonanta magnetica nucleara. Sper sa fie bine.

| Empathizer a răspuns:

RMN-ul e o tehnica de imagistica medicala care nu foloseste radiatii ionizante. Deci e o investigatie neinvaziva, lipsita de pericole. Se poate repeta de oridecate ori este necesar si la intervale mici de timp.

Singurele incidente pot aparea de la eventualele metale pe care le ai asupra ta cand aparatul intre in functiune. Metalul intra in rezonanta si poate crea probleme.

Ai grija sa scoti de pe tine toate obiectele de metal, inclusiv aparatul dentar, daca este cazul.

Daca ai implanturi metalice (dentare, de exemplu), nu poti sa faci RMN. O sa fii oricum intrebat despre asta si va trebui sa completezi un formular cu intrebari detaliate inainte de investigatie.

| Empathizer a răspuns:

Iti doresc multa sanatate si un rezultat imbucurator la RMN.

| Florin02 a răspuns:

50% - 50% nasol