| AlysaAly a întrebat:

- Am auzit si eu un zvon destul de ciudat cum ca daca ai avea un "pierce in limba "si bei lapte sau mananci produse obtinute din lapte apare un mare pericol de a face o infectie sau sa se inflameze acel looc sad
Vreau sa stiu daca este adevarat acest lucru? Ce se intampla daca cumva bei lapte in momentul caand ai un pierce in limba? (pirsul fiind dat de 3 ziile)
Ps- Daca toot raspundeti la aceasta intrebarea macar tratatio cu seriozitate :X
Mss mult :* Astept raspunsurile voastrewinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| drbear a răspuns:

Salut. Daca pierce-ul este facut recent, e bine sa consumi alimente pasteurizate. Cauta pe cutia de lapte inscriptia "UHT". Laptele si produsele din lapte, mai ales cele "naturale" cumparate din piata de la tarani pot contine o sumedenie de bacterii care pot patrunde in organismul tau prin rana de la pierce. E bine sa consumi alimente foarte bine gatite in prealabil si sa eviti laptele si produsele din lapte care nu sunt pasteurizate industrial. Dupa o saptamana ar trebui sa poti manca tot ce iti doresti happy

3 răspunsuri:
| Ðean a răspuns:

Nu poţi face o infecţie din cauza această, oricum te sfătuiesc să ai grije în primele 2 săptămâni să nu se infecteze gaură.

| zone3 a răspuns:

Hei:*. Ideea e ca daca bei lactate (lapte, si alte produse din lapte) gaura se vindeca mai greu, o sa te mai si doare cateodata. Ar fi bine sa nu consumi lactate timp de o saptamana-doua.

| Deliric1 a răspuns:

Alysa am avut 2 pierce-uri in limba am tinut de el cam vreo 2 ani de zile dupa care le-am dat jos iti spun sincer in astia 2 ani am baut si am mancat destule si nu am patit nimic tot ce trebuie e sa ai grija sa nu te joci cu el sau sa il dai jos si sa il pui la loc imediat dupa ce ti l-ai dat in rest nu exista nici un pericol.