| Razvy10 a întrebat:

Am avut o masea cariata de cam mult timp. am fost azi la dentist,mi-a curatat-o,mi-a omorat nervul(fara anestezie), mi-a bagat niste ace acolo si a zis sa vin a doua zi pentru obturatia de canal.v-a durea cand obtureaza? imi da injectie? cine stie cum se face obturatia de canal ziceti-mi va rog... funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TaviSMURD a răspuns:

Inseamna ca iti va astupa canalul Se face cu o plomba cel mai posibil nu doare nu are cum sa doara daac tocmai ti-a scos nervul dureaza 5 minute maxim e banal. Daca m-ai ai alte intrebari sau vrei sa iti povestesc in detaliu PM

3 răspunsuri:
| Razvy10 explică:

Nu ma lasa sa dau pm inca sad vreau sa stiu daca maine va baga din nou acele ace...maine dimineata trebuie sa fac si o radiografie la acea masea

| drMihaiAlbu a răspuns:

Salut,obturatia de canal se face cu ajutorul unui ac, de obicei rotativ(se foloseste piesa).Se introduce un medicament sub forma de pasta. Daca nervul este omorat, senzatia pe care o vei simti este doar de usoara jena.Ai aici un filmulet care iti va explica tot procedeul:http://www.youtube.com/watch?v=ooSgGzz46O4.Bafta!