| vladlove123 a întrebat:

ieri am fost la dentist sa imi omoare nervul la o masea. De fapt am mai fost cu o saptamana in urma sa imi omoare nervul la masea, a curatat canalele, si mi a zis sa 'sug' din masea timp de o saptamana si dupa aceea sa merg din nou.
Dupa o saptamana am fost, adica ieri, mi a omorat ceva din nerv dar a zis ca a mai ramas ceva din nerv pentru ca pe unul din canale ma durea de innebuneam cand ajungea cu acul la nerv. Mi zis ca imi pune ceva acolo sa imi omoare nervul si sa merg peste doua zile, adica maine si mi a zis ca s-ar putea sa ma doara in acest timp si sa iau pastile de durere iar daca nu trece nici cu pastile de durere sa imi scot eu ce mi a pus acolo cu o scobitoare.
Pe mine in acest timp nu m-a durut deloc dupa ce s-a dus anestezia, acest lucru este bine? adica mi a murit nervul sau acea chestie care mi a pus o in masea nu a ajuns la nerv si de aia nu m-a durut deloc? este bine ca nu m-a durut deloc sau nu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mie cand mi s-a scos maseaua mi s-a infectat dar apoi adio durere, e bine inseamna ca nu s-a infectat

| PeFuga a răspuns:

Asta e o intrebare la care numai stomatologul iti poate raspunde pe baza unei radiografii de control (facuta dupa inceperea tranatentului de canal). Atentie, lipsa durerii pe moment nu este concludenta. Daca nervul nu este mort, el poate sa iti cauzeze dureri si peste cativa ani...