| xIonutzu a întrebat:

am15 ani si am si eu o problema iau de 1 saptamana si ceva niste calciu niste ceiuri cu vitamina D3 Magneziu etcc si cam degeaba tot ametit ma simt parca nu imi mai simt capul asa si picioarele mile simt asa moi nu mai sunt plin de viata ca inainte dc oare? Va rog dau funda pls!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Cred că nu strică să faci cât mai urgent un set de analize.Multă sănătate şi Crăciun Fericit!

| Adrianetc a răspuns:

Cred ca este de la ceaiurile acelea, calciul nu iti produce nimic, iar magneziul dimpotriva, te scapa de stres si iti da si energie

| LoveAgain a răspuns:

Poate nu-i bun ceea ce iei ar trebui sa incetezi sa mai iei calciu de la farmacii sau produse farmaceutice daca vrei calciu ia si mananca natural ( oua, branza, lapte, carne etc ) sau sa consulti un medic.

| michelia a răspuns:

Am mai citit citeva din intrebarile tale si vad ca ai probleme cu sanatatea de mai multa vreme. Deja iei tratament cu calciu si magneziu ( asta e benefic oricui, mai ales iarna) si tot nu vezi efectele.
Pot fi 2 motive: nu ti-ai facut nici un fel de analize, si pe linga lipsa de calciu observata de medic mai ai si alte probleme. Fa-ti analizele!
2. Esti extrem de sperios din fire in ce priveste sanatatea ta ( putin ipohondru) si asta te face sa iti fie des rau, de frica.
Ce trebuia sa faci de la inceput, fa acum: analizele complete!
Nu te mai trata aici cu variantele noastre.

| Empathizer a răspuns:

Esti in crestere si nevoile tale de vitamine si minerale sunt mai mari in perioada asta. Daca suferi de hipovitamonoza D, asa cum presupun, o saptamana e un interval prea mic de tratament ca sa simti deja vreun efect. Tratamentul cu medicamente de inghitit se bazeaza pe doze mici si timp indelungat de administrare. Abia peste o luna o sa incepi sa simti efectele terapeutice. Fii perseverent, nu neglija sa-ti iei medicamentele!

Ai grija ca vitamina D trebuie luata dupa ce mananci ceva, pentru ca e o vitamina solubila in grasimi si organismul tau nu o poate absorbi daca o iei pe stomacul gol.

| JustM3JustABoy a răspuns:

Mai mananca frate si tu ca de aia te simti slabit! Du-te la piata ia-ti niste branza grasa, fa-ti niste carne fripta, bea o bere eventual sau pur si simplu baga in tine multe lactate, carne, oua, fructe, gagici, si sucuri naturale! Cred ca ti-am fost de folos si ia-ti si o bicicleta sau daca ai una foloseste-o! Funda?

| xIonutzu explică:

Va multumesc la toti pentru raspunsuri am sa ma duc vineri la doctora de familie si am sa ii cer trimitere sa imi fac analizele

| PinkyMoneybay a răspuns:

Nu este neaparat fiindca ti-a scazut imunitatea. Poti avea o febra sau ceva.Bine e sa te duci sa te consulte cineva. Eu zilele acestea am fost bolnava si am fost slabita. Daca si tu esti bolnav/a inseamna ca asta e cauza. Daca in cazul ca ai fost bolnav/a ma poti intreba ce am luat. Deci...gen,cum te-ar atinge cineva si simti pielea ciudat...si abia te poti misca nu? fiindca alta chestie ar mai fii sa ai varsaturi. Daca ai varsaturi de la asta este.