| anonim_4396 a întrebat:

Bunica Mea are niste dureri puternice de spate dar cand intoarce capul in stanga dreapta devin insuportabila. Totul a inceput asa. A mer la baie apoi cand a venit in camera a ramas cu spatele de nu se mai putea misca i-am facut un masaj sa putut misca apoi a mai continuat o durere puternica la spate sus la sira spinarii de la osul acela al mainii drepte chiar langa coloana apoi nu o mai durea asa rau deoarece ii mai facusem un masaj dar acum de fiecare data cand inoarce capul mai mult are dureri la fel insuportabile ce ar putea fi?! Cand ii fac masaj durerea se amerioleaza de fapt acum poate intoarce capul dar nu de cu barbuia pana la umar cu se poate de obiceice poate sa fie la muschi sau la oas este exact langa coloana pe partea dreapta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Trebuie sa mearga la medic pentru a vedea exact care este problema, daca esti din Bucuresti si spui ca masajul o ajuta, o pot ajuta cu cea mai mare placere, cu asta ma si ocup dar mai intai trebuie sa mearga la medic

| alina1990 a răspuns:

Poate fi vorba de o afectiune cervicala care este o durere care apare in zona cuprinsa intre baza capului si linia umerilor (partea posterioara a gatului). Apare in mod obisnuit in afectiuni ale coloanei cervicale si ale tesuturilor moi ale gatului. Durerea cervicala si lombagia au multe trasaturi clinice comune. Durerea ce apare la nivelul coloanei cervicale poate fi declansata de miscarile gatului si poate fi insotita de sensibilitate vertebrala locala si de limitarea miscarilor. Durerea ce apare in plexul brahial, umar sau nervii periferici poate fi uneori confundata cu boala vertebrala cervicala, dar anamneza si examenul clinic identifica de obicei un loc de origine al durerii situat distal.
Sau poate fi vorba de o spondiloza cervicala care este un proces degenerativ care afecteaza zona cervicala a coloanei vertebrale, mai exact structurile vertebrale si paravertebrale cervicale.Principala cauza a spondilozei cervicale este uzura articulatiilor coloanei specifice inaintarii in varsta. Dupa varsta de 30 de ani multe persoane au semne de degenerescenta a vertebrelor si discurilor intervertebral.Simptomele pot fi:
dimineata te trezesti cu gatul intepenit si dureri in zona cefei;
- ametesti si iti pierzi echilibrul;
- ai dureri de cap in zona cefei;
- iti amortesc sau te furnica mainile;
- te dor umerii;
- iti scade forta musculara in maini.
Iti recomand sa faca gimnastica medicala in fiecare zi timp de 10-15 min, sa evite pozitiile cu capul in jos, sa incerce sa stea cat mai dreapta incat sa isi corecteze pozitia coloanei, sa nu doarma cu capul pe perne inalte. multa sanatate!

| alina1990 a răspuns:

Iti recomand sa te duci cu ea la un medic sa o examineze si asa veti afla cu exactitate din ce cauza este.

| TuttyFk a răspuns:

La medic trebuie luni sa mearga poate sa se duca si singura are doar 48 de ani. Dar de obicei o insocesc peste tot de dragul de a ma plimba si desigur imi place sa o insocesc. Nu sunt din Bucuresti sunt din Oradea. Deci aproape 650km pana la Bucuresti o sa aflu exact luni daca nu cumva ii se amerioleaza starea