| ady123 a întrebat:

De ce la chioscuri arata "fumatul dauneaza grav sanatati" si totusi vand tigari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Este la mintea cocosului: vand tigari pentru ca din tigari fac bani. Si corect era sa pui intrebarea invers: de ce au acele mesaje daca vand tigari? Pentru ca cei care vand tigari sunt obligati de lege sa posteze aceste mesaje. Prin lege este reglementat si dimensiunea bannerului cu mesajul, de exemplu cele de pe pachete trebuie sa acopere minim 20% din suprafata ambalajului.

9 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Producatorii de tigarete sunt obligati prin legile in vigoare sa informeze consumatorul asupra riscului la care se expune fumand, dar nu este interzisa vanzarea tigarilor.
http://www.i-medic.ro/......t-cognitiv

| mgtow a răspuns:

E o campanie care incurajeaza fumatorii sa renunte la tutun si nu interzice vanzarea acestora in locuri autorizate. Fumatorii poate nu renunta pentru ca le place, le tine de foame si le e lene sa manance ceva asa doar cu un foc totul se rezolva si pe alta parte e un viciu obsesiv.

| d3javw a răspuns:

Sunt oblicati sa aiba afise ce,, indeamna'' renuntarea la fumat dar din tigari se fac cele mai mari profituri deoarece se vand foarte scump iar vanzatorii(bisnitarii) le achizitioneaza de 4 ori mai ieftinhappy

| dogslover a răspuns:

Pentru ca statul a dat aceasta lege, de a avertiza locuitorii despre pericole. Insa fiecare magazin are proprii lui furnizori si, fiind companii private, statul nu are voie sa interzica vanzarea acestora. Mai ales pentru ca nu se poate demonstra ca tigarile chiar dauneaza grav sanatatii si pot duce la moarte. Este exact ca si alcoolul. Nu este sanatos, insa inca se vinde. Asa e si cu tigarile. Atat timp cat fumezi putin, nu sunt riscuri mari. Insa niciun magazin nu poate sa monitorizeze fiecare cumparator. Pentru ca pana la urma, pe ei ii intereseaza profitul, nu si oamenii.

| kinezul007 a răspuns:

Le indica oamenilor ca chiar dauneaza si vand pentru ca daca nu vand nu mai fac vanzare cred

| SkizoMetal a răspuns (pentru kinezul007):

Frumoasă exprimare din care nu înţelege nimeni absolut nimic. Şi dacă nu vând, logic (,) că nu mai fac vânzare! Ar trebui să mai creşti şi apoi să stai pe Internet.

| RedVelvet a răspuns:

Pentru ca fumatul nu este ilegal, insa Ministerul Sanatatii a impus aceasta regula, pentru a informa populatia.

| andr3y87 a răspuns:

Asa spune legea. Sa informeze clientul ca e un viciu prost si poate sa te omoare... Nu a pus-o tarabagiul doar sa se afle in treaba. este obligat.

| SnowFake a răspuns:

hee hee Ca sa aiba satana supusi in IAD happy Deasta.laughing