Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

eu am o statura mica fata de amici mei eu am 1.57 am 15 ani si o luna ce as putea sa fac pentru a ma creste in inaltime si a ma dezvolta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Akumaki a răspuns:

Aici intervin factorii fizici si chimici. Asta depinde si de statura parintilor tai. Daca acestia sunt inalti si tu vei creste mai inalta daca ei sunt scunzi probabilitatea ca si tu sa fii scunda si sa nu mai cresti este mare. Asta se nu se intampla mereu, sunt cazuri si cazuri deci nu te speria daca parintii tai sunt scunzi, nu este o regula care spune ca si tu vei fi scunda. Daca esti stresata, suparata sau viata ta de familie nu este una chiar "armonioasa" asta duce la cuzarea stresului care iti ia din crestere. Mai este si pozitia in care dormi. Pentru a te inalta trebuie sa dormi pe spate cu o perna sub genunchi si trebuie sa renunti la perna care iti sustinea capul. Daca nu poti dormii pe spate dormi pe o parte, cu capul pe perna, cu bratul sub perna si cu o perna intre picioare la nivelul genunchilor. Mananca cat mai sanatos posibil ( fructe, legume, salate etc. ). Dormi 8 ore pe noapte si "sfinteste" somul pentru ca el te ajuta sa "cresti". Pozitia corecta a spatelui trebuie sa fie in forma de "S". Cand mergi dar si atunci cand stai pe loc mergi cu spatele drept, barbia sus, privirea inainte si trage de umeri in spate. Pana vei mai "creste" incearca sa te imbraci in culori inchise si in aceeasi culoare. Nu purta dungi orizontale! Sunt absolut interzise. Opteaza pentru dungile verticale care chiar te "lungesc". Daca esti scunda parul ar trebui sa fie undeva intre scurt si potrivit. Tine minte ca parul lung pe langa faptul ca te "micsoreaza" din punct de vedere optic iti ia si din crestere, din hormonul cresterii. Ca sporturi ai putea incepe sa practici basket, inot poate si handball dar evita sporturile de "inpact" gen karate, lupte libere, judo etc. In rest toate sporturile sunt bune. Unora copii daca nu "cresc" pe o cale naturala le este implantat hormonul cresterii dar asta doar dupa ce se demonstreaza ca acei copii chiar nu mai pot creste. Daca le este injectat chiar daca copii inca mai au sanse sa creasca pe cale naturala, caile care elibereaza hormonul cresterii se vor inchide si vor astepta mereu si mereu "injectia". Deci exista si astfel de solutii dar sper sa nu ai nevoie de asa ceva si sa cresti pe cale naturala. Si eu sunt scunda ( am 1.59 XD ) deci de aia stiu atatea informatii :]]. Sper ca te-am ajutat. Haikei? -->> Funda? :]

6 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Într-o lună nu cred că poţi face minuni.
Joacă volei, baschet, badminton şi mergi la înot.
Mult succes!

| Zoey112 a răspuns:

Joaca baschet
eu am 15 ani si am1, 63
mai ai putin si esti cat mine happy

| En3Rgi a răspuns:

Pai daca vrei sa te inalti du-te la inot...sau daca nu iti place joaca basket.Asa stiu eu ca poti sa te inalti.Dar daca vrei sa cresti mai"repede"te sfatuiesc sa muncesti mult nu sa inoti o data la o saptamana sau sa joci basket tot asa.
Bafta!

| marktheshark a răspuns:

Poti juca mult fotbal sau poti sa inoti

| TomyRO a răspuns:

Daca chiar vrei sa cresti ar trebui sa mananci mult, sa faci baschet, lucuri din astea.Sau poate ca este o trasatura de familie.

| georgevali a răspuns:

Intro luna nu faci multe dar ai putea inota e cel mai bun sport pentru a creste crede-ma