| AnnaAnnne a întrebat:

ieri m-a muscat o capusa pe care am scos-o, iar azi am descoperit ca in locul unde m-a muscat capusa mi-a aparut o bubita rosie un pic umflata care ma mananca.Ar trebuie sa ma ingrijorez? Capusa nu era infipta bine de unde rezulta ca o luasem maxim de o ora din iarba, deci am scos-o repede. FUNDITA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Tweetymrrr a răspuns:

Dă cu puţin spirt în locul unde a apărut bubiţa. Vorbeşte cu mama ta şi vezi ce spune şi ea, cu toate că cel mai indicat ar fi să consulţi un medic care te va lămuri.
Succes!

| Er1 a răspuns:

Ar trebui să mergi la un doctor. Au anunțat de nenumărate ori la știri că atunci când ești mușcat de o căpușă nu este bine să o scoți tu deoarece îți poate rămâne și pe interior și poți face infecție sau ceva de genul.
Take care!

| jess179 a răspuns:

Mergi la doctor, poate e grav.

| Ionescu417 a răspuns:

Buna te sfatuiesc sa te duci la medic pentru ca capusa are ca un fel de venin iar tu cand o scoti acel venin se baga in tine sau s-ar putea sa nu o fi scos bine si sa ii fi ramas capul acolo du-te la doctor si daca ai vreo problema o sa tio rezolve bafta funda pls

| BrokenAngel a răspuns:

Si eu am avut o capusa in urma cu o luna. Parintii mei mi-au scos-o, dar mi-a ramas capul in piele. Am fost la spital, si mi-au crestat putin pielea, iar apoi am primit un antibiotic. Eu zic ca ar trebui sa mergi la un medic. Nu merita sa risti! Si sa nu-ti fie frica, daca ti-a ramas ceva in piele, o sa ti-o scoata. Se face si anestezie. Bafta! :*

| S3by23 a răspuns:

Du-te de urgenta la un medic si spune-i ce ai patit.Vezi daca iti spune el ca nu e problema mare poti sa stai linistit(a)

| oK3 a răspuns:

Dezinfecteaza cu spirt, oțet, ap oxigenată, betadina nu stiu vezi tu

| inflarosu a răspuns:

Ar trebui sa te duci de urgenta la doctor ca sa dezinfecteze, nu poti sa stii daca are acea boala sau nu deci ar fi bine sa nu risti. fundita? si stai linistita

| pichangaful a răspuns:

Ai putea vizita un medic, sa nu risti. vezi ceea ce s-a intamplat de la capuse in ultima vreme.

| Alex2014 a răspuns:

Ai putea sa te duci la doctor si el va remedia problema

| dani1dani a răspuns:

Du-te urgent la doctor ca sa nu te infectezi