| CrissV03 a întrebat:

Acum cateva zile am descoperit o capusa pe mana, dimineata, deci cred a stat cateva ore. Am dat-o cu spirt, apoi am scos-o cu chibritul umezit. S-a desprins, sunt foarte sigura ca i-a iesit si capul. Acum mi-a ramas o mica umflatura rosie, ca si cea de tantar, dar in rest ma simt bine. Ar trebui sa ma ingrijorez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Iunix a răspuns:

Acum vreo 3 ani am fost și eu înțepat de o căpușă în picior ( nici nu am simțit când s-a înfipt ) și am citit atunci mai multe lucruri despre căpușe și treaba stă în felul următor :
- Nu căpușele în sine transmite boala ci un virus, ele sunt simple purtătoare ale virusului.
- De aici ne putem da seama că nu toate căpușele sunt purtătoare de acel virus, deci nu toate căpușele te îmbolnăvesc ci doar acelea care sunt purtătoare, cele care au virusul respectiv. Problema e că nu ai de unde să ști dacă acea căpușă era sau nu purtătoare,
- În cazul în care căpușa era purtătoare de virus : infestarea cu acel virus e mult diminuată dacă căpușa a fost scoasă în mai puțin de 24 de ore de când s-a înfipt.
Așadar putem spune că șansele sunt mici dar nu trebuie să neglijăm problema. După cum vezi acești factori ( dacă căpușa e purtătoare sau nu de virus, dacă e, atunci șansele de infestare doar scad, sunt mai reduse dacă este îndepărtată în mai puțin de 24 de ore ) nu exclud în niciun caz infestarea cu vreo boală.
Cât despre mine, au trecut 3 ani și încă nu am pățit nimic, nu am fost la medic sau altceva.

Acum, uite ce poți să faci : uită-te în locul în care ai fost înțepată de căpușă. Vezi cum arată situația. Dacă se umflă mai tare, dacă apar cercuri roși în jur atunci trebuie neapărat să mergi la medic sau la spital. La mine zona în care am fost înțepat nu s-a umflat și nu au apărut cercuri roșii în jur, așa cum arată pe net. Era doar un punct roși fix unde a fost ea înfiptă. Punctul era destul de mic, un diametru de 0, 5 cm să zicem.

Cel mai bine e să te duci la medic/spital.
Poți să te duci și la farmacie.
În astfel de cazuri se administrează diferite antibiotice PREVENTIV.

Poate nu e niciun pericol, poate. Dar dacă e? atunci ce te faci?

| andrey663 a răspuns (pentru Iunix):

Dupa ne miram de ce nu mai au efect antibioticele.
Cum sa iei preventiv.

| Iunix a răspuns (pentru andrey663):

Așa bine. Nu am spus să ia antibiotice după capul lui. Am zis să se ducă la farmacie/ medic unde o să-i dea niște antibiotice sau un antibiotic preventiv că nu are de unde să știe dacă a fost sau nu infestată cu vreun virus.
Antibioticele sau / și alte medicamente i le va prescrie medicul care o să-l consulte. Contrazici medicul?

Răspuns Apreciat de Editori
| Yes a răspuns:

Bună! Orice mușcătură de capusa trebuie să fie un motiv de adresare la medic. Știu că sună ridicol, dar unele căpușe pot răspândi o bacterie (Borellia), care poate declanșa boala Lyme. Aceasta poate fi asimptomatică mult timp, chiar ani de zile. De aceea, după orice mușcătură de capusa dr recomandă un tratament cu antibiotic, tocmai pentru a preveni posibilitatea apariției acestei boli. Așa că nu ar strica o vizită la medicul tău de familie.

8 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Nu.
Dacă crează complicații, fuga la doctor.

| minrest a răspuns:

Eu zic sa te duci la medic, boala Lyme nu depinde de extragerea completa a capusei. Boala Lyme e mai rea ca moartea, traiesti intr-o ameteala si confuzie continua.

| Elena9328 a răspuns:

Leziunea ar trebui să se vindece în câteva zile. Totuși, în această situaţie, există riscul ca la locul mușcăturii să apară o infecție. În cazul în care observați apariția unor probleme de sănătate inexplicabile în termen de o lună de la momentul muşcăturii, trebuie să informaţi medicul despre data calendaristică la care a avut loc incidentul și despre zona de pe corp în care s-a produs.

| Iunix a răspuns:

Încă ceva, simptomele unei eventuale infectări ( probleme de sănătate ) pot apărea chiar și la săptămâni distanță.

Acum e alegerea ta dacă mergi la noroc.

Eu nu am avut nimic, alții poate au avut. Nu am fost înțepați de aceeași căpușă.

| Dyalema a răspuns:

Dacă observi că în jurul bubiței se fac cercuri mari și roșii mergi urgent la doctor. Sfatul ăsta l-a primit nașa mea de la doctorița de familie săptămâna trecută când a fost fetița ei înțepata de o căpușa. La fel, căpușa a stat mai mult de o zi, două în picior.

| anonimaalee29 a răspuns:

Nu, umflatura ar trebui sa se retraga, dar daca te vei simti rau du-te la spital.

| Sorinin99 a răspuns:

Nu e nimic ingrijorator. Continua sa te dai cateva zile cu crema atiinflamatorie. O sa treaca!