| Stefan_Calinescu_1998 a întrebat:

unde pot gasi un dentist care are contract cu cnas? Vreau sa imi rezolve 2 masele, am 16 ani si am auzit ca la mine e gratis la dentist pentru ca sunt elev

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

TEORETIC, copiii/adolescenţii sub 18 ani ar TREBUI să aibă asigurate GRATUIT serviciile stomatologice principale.

Doar TEORETIC, deoarece ( practic ), NU se efectuează lucrări gratuite pe motiv că "NU mai sunt fonduri"!
De altfel, nici în anii anteriori NU prea găseai un stomatolog care să aibă Contact cu CAS şi să vrea să efectueze lucrări gratuite la copii :(

Oricum, dacă vrei să "încerci", poţi căuta pe siteul CJAS ( de care aparţii ) lista cabinetelor stomatologice cu care s-a încheiat contract...

Dacă medicul respectiv ( "X" ) a încheiat Contract cu CAS, se decontează doar anumite servicii şi doar în limita plafonului pe care-l are medicul.

Vezi detalii la linkul :
http://www.cnas.ro/......ntara.html

http://www.lexmed.ro/doc/contract_cadru_2014_06.pdf

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Teoretic ai dreptate, practic insa nu vei gasi un asemenea cabinet.

| Lidiaaaaaaaaaaa a răspuns:

Parerea mea este sa nu te duci la dentisti care ii fac pe copii gratis, deoarece da, te scoti mai ieftin, dar risti ca dentistul respectiv sa nu iti faca prea bine plomba sau ce trebuie sa iti faca. Macar sti ca platesti o data si dupa aia ai dintii sanatosi, dar asa nu platesti o data dar in schimb platesti dupa aia ca nu ti-a facut bine! Bine, parerea mea. Sper ca te-am ajutat