| Crush247 a întrebat:

Saltare, de curand mi-am achizitionat o narghilea Turceasca si as vrea sa stiu cat de sanatoasa e, adica ma poate afecta cu ceva (Apa la plman etc)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Nu e deloc sanatoasa. Si da, te poate afecta, irita mucoasa plamanilor, astfel poti sa te trezesti cu pneumonii, bronhopneumonii, bpoc si multe altele... Apa la plamani mai rar, insa sunt altele si mai grave de atat care pot sa apara. Daca vrei sa fumezi asa ceva trebuie sa fii constient de riscuri.

| Crush247 explică (pentru CuriousStuff):

Foarte bun raspunsul, dar eu din cate am inteles Nargileaua este una dintre cele mai sanatoase fumabile.
sunt constient ca absolut toate nu sunt sanatoaste, dar in general, e mai sanatoasa decat tigara normala?
ca eu acasa as vrea sa frumez doar din narghilea, iar pe afara sa dau cu tigara ( ce e drept frumez vreo 10 tigari pe zi )
P.S : momentan pana nu ma asigur ca narghileaua e mai sanatoasa decat tigara, nu am de gand sa pun in aplicarea '' planul '' de mai sus happy

| CuriousStuff a răspuns (pentru Crush247):

Da, nu e la fel de nociva ca o tigara normala. Insa nu inseamna ca e mai sanatoasa sau ca nu face rau. Bine oricum nu face, asa ca decat sa fumezi 10 tigari si o narghilea mai bine ori nu mai fuma deloc tigari si fumezi cate o narghilea, sau fumezi mai putin (3-5 tigari pe zi si le tot reduci) si mai fumezi si cate o narghilea pe saptamana.

5 răspunsuri:
| AnonimFaraPereche a răspuns:

Depinde ce pui in ea. Dar majoritatea substantelor contin chimicale care consumate pe o perioada mai lunga de timp dauneaza grav sanatatii, la fel ca tigarile din comert. Cel mai bine ar fi sa fumezi ceva natural, daca s-ar gasi usor pe piata romanească...

| Crush247 explică (pentru AnonimFaraPereche):

Te referi la iarba sau ce?

| AnonimFaraPereche a răspuns (pentru Crush247):

N-am incercat niciodata, dar oricum stiu ca este mai,, sanatoasa,, decat țigările din comerț.