| Met a întrebat:

Salut, a incercat cineva obesitex? Vreau parerea voastra.
Nu vreau raspunsuri gen : pastilele nu ajuta cu nimic, merg la sala dar vreau si ceva gen obesitex.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Nu cred ca nu ajuta, insa nu stiu daca intelegi cum functioneaza medicamentul asta si slabitul in general.

Spre deosebire de alte chestii de slabit care stimuleaza productia de hormoni tiroidieni care accelereaza metabolismul si il fac sa arda grasimi, asta pare din descrieri sa inhibe pofta de mancare. Problema cu abordarea asta este ca tot trebuie sa tii un regim foarte restrictiv, adica poti sa nu slabesti sau chiar sa te ingrasi cu tot cu pastilele astea din simplul motiv ca persoanele supraponderale si obeze nu mananca neaparat de foame, manaca de dragul mancatului. In plus, par din descrierile de pe et, par sa iti afecteze destul de tare inima.

Acum, iti zic din experienta ca daca tii un regim restrictiv, la inceput o sa iti fie extrem de foame, dar dupa vreo 2 saptamani aia se va duce si poti continua linistit cu regimul pana cand iti atingi targetul.

Acum ca tot ai zis de sala, cand vine vorba de salbit sala e doar maxim 20% din ecuatie, 80% e dieta si numarul de calorii pe care o sa le manaci.

Nu iti zic sa nu iti cumperi medicamentul, e alegerea ta, dar trebuie sa te gandesti bine la strategia cu care o sa te bagi in lupta asta cu slabitul pentru ca trebuie sa fie una pe care o intelegi si cu care esti de acord sa mergi pana la capat. In cel mai fericit caz o sa dai jos cam 4Kg pe luna, deci in functie de cat kilograme ai de dat jos, o sa fie o treaba de durata, daca strategia de slabit nu e buna si nu o intelegi 100%, nu o sa te tii de ea.

1 răspuns:
| RAY a răspuns:

Rata metabolica inseamna 80% din ceea ce consumi tu, aceste pasile duc rata metabolica si mai in jos si pierderea masei musculare, dupa ce te lasi de pastile ce faci? parerea mea orice om indiferent de greutate, conditie fizica poate face sport, mersul pe jos, e atat e greu oare sa iti misti picioarele? in doua ore 750 de calori =in 10 zile un kg, iti menti rata metabolica, ce mai mare prostie este sa nu oferi organismului cata hrana are nevoie, de asta ai rata metabolica cu un motiv, atat trebuie sa consumi zilnic