| anonim_4396 a întrebat:

Neata TPU happy Am o intrebare, cine a incercat anumite medicamente pentru cresterea in inaltime? Inotul ajuta pe langa anumite pastile? Am auzit recent de pastilele pentru inaltat care inmoaie oasele si de aici cresterea in inaltime. As vrea sa imi spuneti si voi, parerea voastra. Multumesc frumos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AstralConfessor a răspuns:

Doryana nu am spus 7 minute, in fine uite de unde o poti cumpara. http://www.librariaonline.ro/......-p10020648
Funda?

8 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Ca un medicament sa duca la cresterea in inaltime trebuie sa actioneze pe discurile de crestere a organismului. Actionarea pe orice alt element osos nu o sa duca la crestere. Singurele medicamete care pot duce la crestere in inaltme sunt reprezentate de hormonii de crestere. Avand in vedere ca aceste discuri de crestere se distrug dupa terminarea procesului de crestere (18-22ani) administrarea dupa aceasta varsta va duce la o boala numita acromegalie.
Administrarea hormonilor cand inca organismul e in crestere, va produce o crestere pentru care corpul nu e pregatit si asta poate insemna complicatii de la vergeturi pana la insuficienta de organ sau crestere asimetrica.
Nu poti creste prin inmuierea oaselor (nu sunt din plastilina sa le intinzi), dar datorita cresterii bruste poate sa scada calciul din tesutul osos, care inseamna scaderea densitatii si cresterea riscurilor de fracturi.

| onasis1961 a răspuns:

Trebuie sa ai in alimentatie, multe lactate! Intr-adevar inotul ajuta mult la crestere dar mai mult ajuta Baschetul! O metoda de crestere mai este si asa numita Alungire! Trebuie sa stai agatat de o bara zilnic.Incepand cu 5 min.si progresiv zilnic mai adaugi cate 1 min!

| AstralConfessor a răspuns:

Doryana te sfatuiesc sa faci inot si anumite exercitii pentru. crestere, nu cred ca medicamentele de care vorbesti este indicat sa le iei.
nu de alta, dar inmuierea oaselor mi se pare ceva extrem.
Exista o publicatie cu exercitii pentru. cresterea cu min. 7 cm pentru orice varsta, adica si cei de 80 ani o pot pune in aplicare cu succes.
Iti urez bafta!

| gyzzard a răspuns (pentru AstralConfessor):

Un om de 30 de ani nu va putea creste in nici un caz, indiferent ce dieta si ce exercitii face. Nu mai exista cum. Daca un om creste dupa 18-20 de ani, e bolnav. Iar un om care creste dupa ce si-a terminat procesul de crestere se cheama ca sufera de acromegalie, o boala care nu creste inaltimea unui om, ci doar il sluteste.

| AstralConfessor a răspuns (pentru gyzzard):

Nu doresc altercatii, nu-mi comenta cunostintele, nu cred ca asta este rolul acestui site, daca tu nu cunosti ceva nu inseamna ca nu exista, eu chiar detin acest material despre crestere in inaltime.

| gyzzard a răspuns (pentru AstralConfessor):

Explicami si mie atunci cum poate un om de 80 de ani sa creasca in inaltime. Sunt si eu curios.

| Petran_Madalin_1993 a răspuns (pentru gyzzard):

Pai frate eu la 17 ani de ce am numa 1. 53cm si as mai vrea să cresc ca iubita mea are 1.70 si mie rușine să merg așa pe strada mi-aș dori foarte mult să mai cresc...

| R100 a răspuns:

Multumesc frumos; Gyzzard, Onasis & AstralConfessor pentru răspuns : *