| Lin_Mada_1997_pxQQ a întrebat:

Salut, acum 2 ani dupa ce am facut analizele mi s-a spus ca am o infectie in gat dar nu are nici o importanta. Eu mereu cand racesc am rosu in gat, mi-a dat oxacilina sa iau, am luat 2 zile si nu am mai luat. Tin sa mentionez ca de 1 an si ceva am gatul inchis adica dupa ce ma spal pe dinti scot flegma mereu din gat si simt ca am flegma in gat permanent. Nu ma ustura in gat decat dimineata cateodata, oare sa fie ca beau apa rece? Desi doctorul mi-a spus sa nu beau apa rece, si mai am o problema de 5 ani de zile cand aveam 12 ani dupa ce ma spal pe fata trebuie sa suflul nasul sau cand intru in mare sau cand fac dus, daca ating nasul cu apa imediat trebuie sa suflu nasul, oare de la ce e?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Cel mai bine mergi la un medic ORList si ii spui exact ce ai scris aici, pentru ca el este singurul ce te poate ajuta.

| WhiteLife a răspuns:

Bună! De acum doi ani e mult. Te sfătuiesc sa mergia doctor și sa repeți analizele. Dacă ai fost la doctor și ești nemulțumita, du-te la alt doctor. Dacă ai o infecție, înseamnă că e prezenta o bacterie și ai nevoie de antibiotic. Acest lucru este foarte important. Tratamentul cu antibiotice trebuie urmat asa cum ți se da, nu ai voie să-l întrerupi. Gatul tău este asa pentru ca ai acea infecție netratata corespunzător de mult timp. Nu te aștepta să treacă de la sine, ca o simpla răceală. Multa sănătate!