| дηÐяЄүßя؃ℓØ a întrebat:

Acum 2 săptămâni mi-au ieșit pe piele niste bubițe mici roșii și multe, asemănătoare cu pișcăturile de țânțari. După o săptămână mi-au trecut. Nu știu de la ce cauză, mă gândesc dacă ar fi fost din cauza căldurii sau din cauza ouălor. Consumam acum vreo 2 săptămâni cam 4 oua cu tot cu gălbenuș aproape zilnic și am încercat să mă opresc din a manca oua, dar mi-a trecut peste vreo 3-4 zile, dar în intervalul asta am evitat să mai ies afara la căldură. Am 15 ani și când eram mic nu am avut alergie la ouă și din câte știu alergia ar trebui sa se manifeste la vârste ale copilăriei. Acum zilele astea am ieșit afară la căldura și nu mi-a apărut nimic pe piele. Voi ce credeți? Pot să mănânc ouă sau nu? E din cauza lor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| donird233 a răspuns:

Da, e din cauza lor dupa parerea mea si este normal. Si eu de asemenea am avut aceasta problema in copilarie. Cred ca aceasta problema este de la consumult excesiv de oua (adica 4 oua nu e prea bine sa consumi chiar daca sunt sanatoase). Incearca sa nu mananci 3 4 zile consecutiv oua. Mananca intr-o seara 2 oua si dupa o perioada nu mai manca (bineinteles scurta de timp adica maxim 4 zile). Daca ai problema asta iar, cred ca esti alergic, dar in mod normal e doar de la consumul excesiv. Sper ca te-am ajutat!