| RoseOfTheFire a întrebat:

Hey nu stiu din ce cauza de vreo trei zile mi-a iesit pe piele in zona de sus a pulpei de la picioare niste bubite rosii la inceput ma manca acum numai ma mananca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| TaviSMURD a răspuns:

Da asa e exact cum ti-a spus si delissa eu in schimb o sa iti povestesc cum sa scapi sau sa eviti blandele si acume folosind sapunuri bogate in sulf sau anupite spreyuri pulverizante sunt asemanatoare deodorantelor doar ca ele contin sulf insa astea se folosesc doar in cazuri major. Pt a evita e necesara o igiena si o evitare a excesului de sebum si evitarea transpiratiei

| RoseOfTheFire explică (pentru TaviSMURD):

Probabil ca e din causa ca nu beau destula apa mai mult suc beau si ma gandesc ca poate fi si asta ceva

| TaviSMURD a răspuns:

Nu nu are legatura cu dezhidratarea desi nu e in regula sa nu consumi macar 2 l de lichide (excluzand bauturile alcoolice) pe zi asta e important mai ales pentru piele in special fiindca vine vara si va fi destul de cald iar dezhidratarea favorizeaza arsurile si insolatiile asa ca bea apica multawinking dar nu are legatura cu blandele.

| RoseOfTheFire explică (pentru TaviSMURD):

Ok asa am sa fac mersi pentru sfat

| AliceAne a răspuns:

Eu le numesc blande, mi se intampla rareoro sa imi apara pe brate sau picioare, eu le fac daca transpir mult sau daca manaca oua prajite :(. se numesc de fapt urticarie ( blande), nu e cazul sa te panichezi dar totusi ia-ti de la farmacie o crema care sa le calmeze si foarte important Nu le scarpina. iti las un link de unde poti citi despre aceste blande : http://esanatate.net/......ndele.:*:X funda?