| BogdaneellllMAXIM a întrebat:

Acum 7-8 ani am avut un accident de masina din care am iesit cu incisivii centrali superiori rupti de la jumatate in jos. In timp i-am reconstruit de mai multe ori, pana acum 4-5 ani, ultima oara.
Acum 3 zile a inceput sa ma doara incisivul dreapta superior. Lucrul pentru care am apelat la TPU. Am tras curent sau este vreo problema la dinte? Pana acum, toate durerile de dinti pe care le-am avut au fost la masele, neavand legatura cu cei doi incisivi.
Cand ma doare acest dinte simt "ceva" si spre nas, uneori si spre alti dinti (am impresia ca spre masele, nu imi pot da seama sigur). Pentru a calma durerea am luat pana acum Nurofen Durere (11 pastile pana acum, in mai putin de 48 ore).

As vrea sa stiu daca durerea este provocata din cauza acelui dinte sau, am tras curent? As dori si niste remedii, daca se poate.

Tin sa mentionez, umblu destul de dezbracat indifrent de temperatura, gen un tricou cu maneca scurta si un hanorac, fara fes, doar castile in urechi.

Am 15 ani.

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ellutza a răspuns:

Probabil faci abces la radacina. apasa cu degetul gingia. daca doare, zvacneste, simti presiune pe locul acela este abces. Se trateaza cu antibiotic si calmante de durere. daca vrei oprat poti merge la dentist si te trimite la chirurgie. Daca doar "curenteaza" cand tragi aer sau bei fierbinte/rece, poate fi o fisura la imbinarea dintelui cu plomba si trebuie scos nervul daca inca mai e acolo. Bafta si sorry pentru tine

| BogdaneellllMAXIM explică (pentru ellutza):

Multumesc de raspuns! Am apasat cu degetul deasupra gingiei si nu zvacneste, nu doare nu simt presiune, deci mai mult ca sigur nu este un abces.
Nu "curenteaza" cand beau fierbinte/rece sau cand inspir pe gura. Durerea apare de obicei dupa ce stau in curent, am remarcat.

| ellutza a răspuns (pentru BogdaneellllMAXIM):

Poate fi o nevralgie dentara care este provocata de frig, curent. Trebuie sa ai grija, cauta-ti o caciulita draguta si poart-o. Nevralgia provoaca dureri difuze. Ceva cu efect antiinflamator ti-ar ajuta mai mult decat nurofenul. mersi de fundita. sanatate

| BogdaneellllMAXIM explică (pentru ellutza):

Multumesc frumos! Am trecut pe antinevraljgic.

4 răspunsuri:
| octha a răspuns:

Daca esti jmeker.laughing.nu acum lasand gluma la o parte, mai lasa fitele de baiat de cartier sau etc, si pune ceva pe tine mai gros de imbracat. poti fi sexy si cu haine mai groase.cat despre durerea ta, mai bine luai o tuica in gura, ceva alcool de 70 grade, sa iti amorteasca gura sa poti dormi, si du-te la stomatolog.e ceva in neregula cu dintii aia falsi, care iti provoaca durere, dar si faptul ca umbli dezbracat. sanatate!