| IIIshaneIII a întrebat:

Salut, acum cateva minute am patit ceva infricosator. Statem in pat pe telefon, foloseam mana stanga la butonat si mana dreapta o tineam langa corp si deodata a inceput sa mi se zbata muschiul, se vedea cu ochiul liber se misca foarte tare, a durat vreo 10 secunde perioada in care s-a zbatut farte puternic facea precum membrana unui difuzor, nu stiu cum sa mai explic, ce poate fi?
Mentionez ca nu am avut dureri, simteam doar ca ma gadila ceva in brat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se numeste "tremuricus telefonicus", o boala contagioasa care se propaga pe internet, prin mediile de socializare.
Boala iti poate afecta grav mintea daca nu scapi din mediul virtual.

Schimba-ti telefonul pe unul cu butoane, iar in loc de a te plimba pe internet, plimba-te in natura, in excursii, cu prietenii. happy

| IIIshaneIII explică (pentru Bula):

Ma facusi sa rad cu lacrimi happy

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu te speria, se mai intampla, daca esti obosit, daca stai incomod, daca ai lipsa de magneziu sau altele.

| Dismally a răspuns:

Care muschi?

| IIIshaneIII explică (pentru Dismally):

Bicepsul cred ca asa se numeste

| Dismally a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Poate fi si din cauza pozitie incomode, nu ai de ce sa-ti faci griji, nu e nimic grav.

| Goete a răspuns:

Nu mai sta in pat pe telefon, stai pe cearceaf, pe perna.
Dar stai linistit, si bunicul meu a acut problema asta inainte de a muri, e ceva normal

| Ineys a răspuns:

Manca-ti-as, si eu am crezut ca ti-a intrat Spider-Man pe fereastra.

https://en.wikipedia.org/wiki/Spasm

Uite aici care e problema.

La tine 100% e din cauza pozitiei incomode. Chiar daca tie iti era bine, probabil ai uitat sa mai misti mana aia o perioada buna de timp, si asa se mai intampla.

| MadRaven a răspuns:

Lipsa de magneziu determină astfel de contracții musculare. Eu pățeam așa cu mușchii de la gambă și după câteva săptămâni de luat magneziu nu am mai avut probleme.

| IIIshaneIII explică (pentru MadRaven):

Mersi pentru pont o sa cumpar niste magneziu daca se mai repeta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se mai numesc crampe musculare happy si eu am paiti, nu trebuie sa intri in panica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte infricosator. happy
Sunt doar niste spasme ale muschiului si nu e nimic anormal.
Se intampla cand stai mult in picioare pe timpul zilei, si ori ai spasme ori carcei. Spasmele duc la carcei daca ai un program incarcat si stai mult in picioare in fiecare zi.

| jakkyjakk a răspuns:

Nu este nimic de speriat stai lin si eu patesc asa mereu.