| anonim_4396 a întrebat:

Salut, acum ceva vreme (1-2 ani in urma) obisnuiam sa beau mult lapte, 2-3l pe zi mai mereu. A fost o perioada in care nu am mai baut si am trecut la apa. Acum insa, daca beau lapte(1l maxim) am aceleasi simptome ca cei care au intoleranta la lactoza. Ma gandesc este posibil? 2 ani in urma sa nu am probleme si acum da? Oare sa fie din cauza ca e laptele rece? Am observat cand e la temperatura camerei ma simt mai ok.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Nătărău a răspuns:

Laptele e pentru copii. Nu vorbesc de laptele din migdale, orez, cocos. :-)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este posibil este sigur.
Citește Studiul China.
Dacă nu vrei să scrie pe certificatul tău de deces cancer, renunță complet la lactate de orice fel.
Haoleoo, dar toată lumea mănâncă pizza cu brânză, toți bunicii noștri au mâncat mămăligă cu brânză!
Da, toată lumea aceea va muri de cancer la 60 de ani în loc să moară la 90.

| anonimg a răspuns:

Este mult prea mult 2 litri/zi.
Iaurtul sau laptele bătut sunt mult mai sănătoase. Dar nici acestea nu trebuie să depășească 1l/zi.

| Panamax a răspuns:

Laptele de vaca a fost gandit de mama natura pentru vitei.

| LapteMiere a răspuns (pentru sadrian46):

Nu mureau de cancer la 60, aia era durata vietii pe vremea aia cum e astazi 80-90 si ca fapt divers branza a dus la cresterea duratei de viata. Branza are mai putine lactate zi mai mult calciu ceea ce o face superioara laptelui.

| LapteMiere a răspuns (pentru Panamax):

->"Esti o vitica!happy"

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru LapteMiere):

Și mai multă sare care elimină calciul din tine, și mai mult colesterol care provoacă înfundarea arterelor, și mai multă cazeină care provoacă cancer, care împreună dacă mănânci toată ziua burger și pizza scad durata vieții. Așa că nu mă duce pe mine cu zăhărelul. Ca fapt divers citește studiul China.

| Panamax a răspuns (pentru LapteMiere):

Se vede ca ai baut mult lapte de vaca, de aceea gandesti ca un bou.