| Stepbystep a întrebat:

Nu prea pot sa beau lapte. Am impresia ca sufar de intoleranta la lactoza deoarece dupa ce beau lapte ( cam 500ml) devin balonat si am o senzatie de greata. Daca beau mai mult de 500ml nu o sa ma simt prea bine.Defapt, chiar deloc bine.

Din cate stiu eu, in laptele de vaca de exemplu, se gaseste lactoza un glucid ceea odata ajuns in stomac, este descompus de o enzima secretata de catre corpul uman numita lactaza, iar absenta acesteia, face ca lactoza sa nu mai fie descompusa si este eliminata.

Tinand cont de faptul ca nu ma simt deloc bine dupa ce beau lapte, m-am gandit ca si corpul meu nu secreta destula lactaza. Insa sunt curios, daca as putea sa fac corpul sa secrete mai multa lactaza, crescand treptat cantitatea de lapte pe care o beau. Spre exemplu, saptamana asta beau in fiecare zi 500ml, dupa care in urmatoare sapamana beau 700ml, si tot asa.

Oare corpul meu va raspunde prin secretia unei cantitati mai mari de lactaza, sau pur si simplu nu ar avea nici un efect?

Si inca o intrebare. Chiar daca elimini lactoza, restul nutrimentelor din lapte sunt absorbite de catre organism?

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Consult la medicul de familie, îi spui exact ce ne-ai spus şi nouă, iar acesta va afla prin investigaţii amănunţite despre ce e vorba.
Baftă!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista analize pentru problema ta. Intoleranta la lactoza se afla usor.