| Iamfaimous a întrebat:

Salutare TPU as avea o intrebare dela a bea un pahar de lapte la saptamana am recures sa beau cam 1 L pe zi din cauza ca am nevoie de proteinele din lapte dupa 1 luna am diaree de fiecare data cand beau oare am facut o intoleranta la lapte? cu branza, iaurtul, smantana sunt ok le pot manca dar laptele de baut nu il potcrying.

1 răspuns:
| Cosmin86 a răspuns:

Dar laptele nu are foarte multe proteine, are 3.2 %, la un litru de lapte obtii 32 de grame de proteine, la fel ca la un piept de pui putin mai mare.

Orienteaza-te spre proteinele din carne, branza, oua.

Laptele are 3.2 % proteine, carnea are cam 20 % si branza cam 24 %, deci aproximativ de 7 ori mai mult.

Si eu fac sala si consum destul de multe proteine zilnic, dar lapte beau din cand in cand, in niciun caz zilnic.