| Ionut5789 a întrebat:

Salut,acum un an am facut entorsa de glezna si fractura de fibulă,cand voi putea face sporturi de contact? Box, mma, lupte greco romane.
Am 14 ani!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Peste 6-12 luni se va putea sa reiei luptele, desi este nevoie de sfatul unui medic si probabil de o noua radiografie la oasele rupte.
Recuperararea este lunga si anevoioasa dar acum ai un avantaj la scoala, ca ai timp mult mai mult sa pui mana serios pe carte sa inveti, pentru examenul de capacitate.

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum vad tu ai avut fracturi multiple in ultimii 2 ani si probabil ca este mai bine sa renunti in viata asta la sporturile de contcat, ca-ti afceteaza grav sanatate si asa subreda de atat de multe entorse si fracturi.

Focuseaza-te pe carte si pe hrana sanatoasa ca sa poti sa cresti si sa te dezvolti frumos, sanatos si armonios.

https://www.tpu.ro/utilizator/acchhv/intrebari/