| Hypefox a întrebat:

Bună!
Dacă ați putea să mă ajutați și pe mine cu ceva.
Mă simt tot timpul obosită. Dacă m aș culca ca e ora 10 ca e ora 12 noaptea, dimineața mă trezesc tot la fel de obosită.
Munca o încep la 8jum deci mereu mă trezesc la 7 și ceva, cat mă pregătesc și încerc să mănânc ceva și plec.
Lumea și vinerea stau de la 8jum la 6 seara dar în rest joia sunt liberă precum weekend urile iar marți și miercuri mereu încep la 12jum.

Am zis să încerc să iau magnezium poate mă ajută, da parcă și rutina asta toată simt ca mă bagă în depresie și sunt obosită și tristă mereu.
Acasă cu ai mei m-am săturat de toată gălăgia lor plus ca am și un frate mai mic care bocăne toată ziua, când vin de la muncă vreau să stau liniștită.
În weekend rămân la iubitul meu da și aici am început să mă simt obosită chit ca e mai liniște Pt ca e mereu drumul de eu te vino și duminică seara să merg acasă căci luni la muncă.
Simt ca nu mă înțelege nimeni, îmi zic toți doar să mă culc mai devreme.
Am și probleme de hypotiroidie dar iau pastilele și de zi și e reglată, am mereu tulburări de somn, nu adorm rapid, îmi ia și o oră chiar câteodată, mă tot foiesc.

M am săturat de toată gălăgia asta, și dacă aș sta în pat toată ziua să nu fac nimic, tot la fel aș fi. Aștept ca o să am vacanță 3 săptămâni în iulie, poate îmi reîncarcă energiile. Da în rest mă simt varză.

Ce aș putea să am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

Din ce ai povestit, pare ca nu te relaxezi sau te distrezi mai deloc. Pe langa munca si alte responsabilitati, in viata noastra mai trebuie adaugat si relaxare, distractie, pasiuni... Daca nu le ai pe o perioada lunga de timp, e si normal sa fi mereu intr-o stare de oboseala psihica.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Propune-i iubitului sa faceti ceva distractiv care va pasioneaza, sau gaseste ceva care sa-ti faca placere.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
O banana pe zi, MagneB6, hidratare corecta.
Muzica de relaxare inainte de somn si citirea unor psalmi aduc somnul rapid.
Toate cele bune,

| Lupică27 a răspuns:

''Am și probleme de hypotiroidie'' asta e buba cred.
Trebuie s adopti o dieta foarte echilibrata ca sa acoperi necesarul de nutrienti, nu ai cum sa ai toti nutrientii la cote optime, de aia e bine sa mananci diversificat si in afara de cele 3 mese sa nu ai gustari.

| elennaionela14 a răspuns:

Te-ar ajuta vitamax si putin somn

| GeorgeCosmin a răspuns:

Sunt in clasa a 12a, urmează sa dau bacul și trec prin aceleași stări de câteva luni. Învăț în jur de 8-10 ore pe zi și sunt mereu ocupat. Totuși, reușesc să mă menajez fizic și psihic. Senzația că totul va fi mai bine curând, când totul se va termina e doar o iluzie, așa că îți sugerez să îți reconsideri activitățile din timpul liber. Odihna nu înseamnă doar somn, (eu prin somn nu mă reîncarc deloc) ci mai degrabă modul în care reușești sa te relaxezi. Cel mai bun mod prin care poți face asta este practicarea unei pasiuni care te definește. De exemplu, eu m-am regăsit in muzica. Seara, între orele 21 și 23 cânt la pian și uit de tot, ignor tot ce se întâmplă in jur și încerc sa ma simt "copil", sau cel puțin sa îmi ignor toate responsabilitățile. Poți să încerci ceva ce îți place din orice domeniu, arta, sport, filosofie, etc; Important e să te simți bine cât faci ceea ce îți propui, sa nu transformi o activitate în ceva stresant, ci dimpotrivă, care să te distragă. De asemenea, și eu am parte de o familie gălăgioasă, iar în casa totul se întâmplă imptoriva mea. De aceea îți recomand să nu pui prea mult pe suflet și, din nou, sa te simți TU. Amintește-ti ca tu ești cea care contează cu adevărat pentru tine și refugiază-te in alta parte. Mie îmi place să fiu singur, să ma bucur de liniștea deplina, să observ oamenii, sa judec oamenii ~ cam tot ceea ce poate face o persoană când își aude propriile gânduri. Tot ca să scap de familie, am început să merg saptmanal la filarmonică (sau ocazional la opera) și sa ma bucur și acolo de clipele cu mine. Încearcă să fii tu, descoperă-te. In cazul meu, vitaminele sau pastilele pentru concentrare sau energie nu au fost prea eficiente, am început sa ma simt chiar BLEG după ce am încetat să iau, dar mi am revenit cu timpul.