| Razvy197 a întrebat:

Salut happy Afara este foarte cald iar mie mie foarte frig crying(. Mi se face piele de "gaina ". Si pe deasupra mai imi e si somn ...ieri am avut febra 38. Ce inseamna asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ShoriceL43 a răspuns:

Inseamna ca ai facut insolatie
Si mie mi s-a intamplat
Am avut frisoane tremuram aveam febra da peste 2 zile mi-a trecut...acm nu stiu cand o sa-ti treaca tie...nu la toti e la fel
Incearca sa iei niste pastile pentru insolatie sau du-te la doctorul de familia
oricum insanatosire grabnica:*
Funda?batting eyelashes

7 răspunsuri:
| brandiburu a răspuns:

Poate sa insemne foarte multe dar primul lucru la care s-ar gandi cineva ar fi raceala mai puternica. Senzatia aia de "mi-e foarte frig cand afara e cald" se numeste "frisoane" (poate totusi ai mai auzit de ea).
De obicei senzatia asta, odata aparuta, inseamna ca boala e destul de puternica si ca ar trebui sa faci neaparat ceva in privinta asta.
Temperatura nu e totusi exagerata. Eu am avut "placerea" sa dau un termometru la 42 grade (exact in ziua in care implineam 3 ani - seara am intrat in convulsii si am fost destul de aproape de a mi se canta "vesnica pomenire").
Totusi 38 grade Celsius poate reprezenta semnul unei infectii in corp iar orice infectie se trateaza cu antibiotice. Du-te putin pana la medic si vezi daca ai amigdalele umflate si/sau cu puroi pe ele, daca ai o raceala mai puternica la plamani sau daca este poate altceva. Nu dureaza mult, crede-ma.

| SMA a răspuns:

Inseamna ca ai racit sau e din cauza oboselii.

| uNNe a răspuns:

Ca esti racit du-te la doctor mai repedehappy

| meedanyy a răspuns:

O posibila raceala.
Du-te la medic.

| CrowUp a răspuns:

Esti racit.Du-te mai bine la un consult medical, pentru a nu se agrava. Daca cumva te simtii mai bine roaga un parinte sau chiar tu sa se duca sa vada un medicament pentru ameliorarea febrei.Nu mai stai la calculator ci doar in pat. Obligatoriu daca nu vrei sa tii se agraveze.

Sanatate!

| bumblebee_2036 a răspuns:

Inseamna ca ai frisoane...scapi foarte usor de asta luand un pliculet de faringosept.
Sper ca te-am putut ajuta.

| bumblebee_2036 a răspuns:

Un pliculet de fervex.