| anonim_4396 a întrebat:

Am 1.65, 48,5 kg si 12 ani. Vreau sa slăbesc 2 kg in cel mai puțin timp. Mananc pentru ca am scoala si am de învățat destul de multa materie. Fac și sport cardio 30 minute, merg pe jos dar nu slabesc.
Mananc intr-adevăr pâine la scoala si acasă.
Imi dați un sfat? Beau multă apă și cu lămâie dar tot atât am.
Am avut și 45 kg dar m-am ingrasat pe o perioada de timp.
Vreau sa am 46 de kg dar nu știu cum. Trebuie sa fac mai mult sport? Deja sunt epuizată de tot sportul intens de 22 minute plus ceva exercitii pentru abdomen.
Am băut azi vreo 500 ml de apa rece cu lămâie de dimineața dar nu știu dacă funcționează.
Azi nu am mâncat nici prea mult dar mananc destul de multa cantitate.
Azi am mâncat : 3 sandwich-uri mai,, goale" puțin. Am mers pe jos 2 km. Am venit acasă și am mâncat 2 banane și cam atât deocamdată. Vreau sa stiu daca pot manca mai târziu pe la 4 doua placinte cu branza și marar? O sa fie de rau? Precizez ca încă nu am facut sportul respectiv, pe la 3-4.
Mulumesc anticipat pentru ajutor!
Vreau sa precizez ca nu beau niciun fel de suc, nici natural și nici acidulat! Am renunțat la mâncărurile mai făinoase! Nu am băut nici un suc de 7 lui, prajeli nu am mai mâncat de 7 luni.
Mananc peste, nu carne de porc. Mananc fructe și toate cele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai 12 ani, si vrei sa dai jos kilograme... Daca voiai 75 din 77 intelegeam, dar asa... Cred ca ai o problema. Nu cu nutritia.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da, doar 2. Am slabit 23 de kg din 68 și am avut 45 iar acum m-am ingrasat 3-4 kg si vreau sa dau jos 2

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, altfel suna.
Mai redu din paine. Roaga pe cine e responsabil de gatit, sa faca mamaliga des, e foarte sanatoasa fata de paine. La mine in casa se mananca des mamaliga cu tot felul de lactate, sau carne fiarta (tochituri, balmos, mamaliga cu branza si smantana, etc).
La scoala, mai bine mananci fructe sau iaurt, batoane cu cereale.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum ai slabit asa de mult, rata metabolica ta a scazut foarte mult, astfel acum te vei ingrasa usor daca vrei sa slabesti trebuie sa manci mai putin sau sa faci sport sprinturi asa arzi grasimii, manca mai multe proteine ca tin de foame

| peperonies a răspuns:

Orice contine faina ingrasa. ca e paine, placinta, biscuite, ce vrei tu.

| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Ai nevoie sa te antrenezi 5 zile pe saptamana. Antrenamentul consta in alergare lenta timp de 30-45 de minute (alergare lenta inseamna sa poti raspunde la intrebari dar totusi sa nu poti sta la taclale). Inainte de alergare incalzeste-te un pic iar dupa ce ai terminat cu alergatul fa niste intinderi pentru muschii picioarelor. Poti introduce o cana sau doua de ceai verde pe zi, totusi la 12 ani poate ajunge o cana, aceasta va ajuta la detoxifierea organismului. Nu stiu ce intelegi prin "beau multa apa" dar la varsta asta trebuie sa consumi putin mai mult de 2 litri de apa iar cum inaintezi cu varsta poti consuma si intre 3-5 litri de apa pe zi. Nu manca dupa ora 18. Multi considera ca e un mit acest fapt, eu cred la fel dar totusi scopul tau este sa slabesti deci dupa ora 18 lasa mancarea in pace si ramai la apa si ceai. Nu stiu ce preocupari ai tu la varsta asta, poate nu ti se aplica dar lasa orice fel de alcool, tutun si petreceri si concentreaza-te pe invatat deoarece esti intr-o perioada de dezvoltare, aceste aspecte ar trebui sa te ingrijoreze de la 17-18 ani cand poate vrei sa arati intr-un fel. Si eu eram umflat in gimnaziu si dupa un timp m-am inaltat si am slabit.