| curiosul122 a întrebat:

Am 12 ani. Efectiv, de aproximativ 2 saptamani sunt incontinuu ciupit de un puric sau probabil mai multi (minim 35 de bube in total pe ambele picioare) si nu pot scapa de ei, efectiv. Am pastrat o igiena stabila, am facut dus, am schimbat lenjeria. Ce pot face? Daca imi aduc bine aminte, totul s-a intamplat de cand am mangaiat o pisica afara, dar nu am vazut-o scarpinandu-se. Oricum, nu pot sa ii elminim de pe piele, ce pot face? Am citit informatii si nu am nicio alergie sau reactii adverse asupra muscaturilor de purici, nu am umflaturi, nu am febra, nu am nimic de genul acesta. Ca sa provin muscaturilor, le pun Betadina, bubele se micsoreaza de la o zi la alta, dar dupa iar se inmultesc. Simt ca puricul asta pe care am imi joaca feste! Ce pot face? Am citit pe google nu stiu ce chestii cu detergent de vase, facut spray-uri acasa, dar vreau o metoda de care sa ii elimin ee pe mine cat mai rapid posibil!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil nu-s purici ci paduchi de pat.
Spune parintilor sa curete salteaua, patura si lenjeria d epat spalata in apa fiarta, in patul unde dormi si sa dea cu solutie impotriva paduchilor de pat.

| anonimg a răspuns:

Un medic ar fi trebuit să știe dacă mușcăturile de pe piele sunt de la purici sau de la alte insecte.
Dar soluția pentru omorârea puricilor va omorî și alte insecte.
Puricii stau în locurile ascunse din saltea; alte insecte se ascund la încheieturile lemnului de la pat. De aceea trebuie luat totul cu grijă de pe pat, și dat cu soluție pentru purici. Trebuie ridicat patul și dat pe el, pe lemn cu această soluție, mai ales la îmbinările dintre scânduri, chiar dacă acolo nu se vede nimic. Apoi trebuie dat și pe mochetă, covor dacă ai așa ceva lângă pat sau sub pat.
Există la farmacii și soluție care poți da pe piele care îndepărtează senzația de mâncărime.
https://m.emag.ro/......D3RJKDBBM/
Ăsta ar trebui să fie si mai bun pentru că nu este toxic: https://m.emag.ro/......DCPQ1FBBM/
Chiar și la Kaufland ai putea găsi baygon sau alte spray-uri asemănătoare.

| danutzu96 a răspuns:

Puricii nu stau pe piele. Cel mai probabil stau in asternurui in pat.
Sunt greu de omorat, trebuie sa dai cu ceva instecticid puternic si trebuie dat de multe ori. Cauta Super Killtox sau ceva similar.

| DuckDodgers0 a răspuns:

Puricii nu stau pe tine ci pe pat de ex, roaga parintii sa mearga la farmacia veterinara sa cumpere o solutie pentru puricii sa stropeasca prin casa si eventual pisica pe care o consideri surasa...
Mult succes! Sanatate!