| anonim_4396 a întrebat:

HELP! Am un perush, care, astazi, am observat ca i-a curs sange de sub aripa f mult si se tot scarpina.Nu stiu efectiv ce pot face pana maine, logic ca destinatzia va fi veterinar, dar azi?
Am consultat o carte de perushi, am citit toate bolile si simptomele, dar niciuna nu se incadreaza.Ma gandesc ca are o alergie la ceva, si tot scarpinandu`se si-a creeat singur rana?
M`am documentat si de pe net si am gasit un sfat naturist, pe care l`am aplicat...Asta constand in aplicarea de ulei de masline pe zona problema, si, nu stiu ce sa zic in legatura cu urmarile, nu se mai scarpina asa de rau, presupun...Sau cel putin asa ar trebui.
Pai, daca se poate, orice raspuns e mult ashteptat!
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Ruxiii a răspuns:

E posibil ca sa-si fi facut rana singur.Perusul meu se jumuleste daca il las singur acasa mai mult de 6 ore.
E posibil el sa se fi "ciupit" pana si-a facut o rana.
Daca sunt pene pe jos mai multe ca de obicei e posibil sa se fi jumulit si din cauza cum a tras de pana sa-si fi provocat o sangerare.

Ma gandesc si la puii de gaina, ca atunci cand mancarea care le este data are mai putine proteine se mananca intre ei, sau pe ei insasi pentru proteine.

Nu stiu daca e valabila treaba asta si la perusi.
Totusi.
O sa-ti supravietuiasca el pana maine.
Cel mai bine e sa il duci la veterinar, pentru ca nu putem sti noi daca nu vedem,"consultam".

Succes!

3 răspunsuri:
| anonima_5010 a răspuns:

Buna, ar fi bine sa-i cumperi de la petshop albastru de metilen este foarte bun, eu l-am folosit si in cazuri mai grave.Nu-ti face griji si al meu a patit-o odata probabil ca doar s-a zgariat(ei au penajul foarte subtire si nu protejeaza pielea).

| KissStarDee a răspuns:

Nu il mai lasa sa se scarpine ca va fi mult mai rau, in inceput e bun uleiul de masline ii stopeaza sangerarea si ar fi mai bine sa nu ii mai dai voie sa isi atinga acea rana, succes!

| pinkrulz1994 a răspuns:

Si-a smuls o pana sigur.nu-ti fa grijihappy se mai intampla...al meu s-a jumulit de jumate din penelaughing dar si-a revenithappy du-l pentru orice eventualitate la un doctor

mult noroc:*:*:*