| Heng a întrebat:

Am 12 ani si 1, 45 m. Cum as putea sa cresc, sa ma dezvolt cat mai repede? Cei din clasa de la mine, au pana la 1, 60-70. Vreau sa ma dezvolt cat mai bine si mai frumos, ce as putea face? Joc fotbal de la varsta de 6 ani, de la varsta de 9 sunt la o echipa de fotbal, merg la antrenamente in fiecare saptamana de 3 ori (cel putin), am mers la mare de 7 ori consecutiv, de 3 la neagra si 4 la mediterana...inotam aproape in fiecare zi.Cand sunt in tara mai merg pe la cris, la strand, inot foarte bine, pana simt ca ma scufund...Deci ce as putea face? Nu vreau ca, cand voi fi mai mare sa merg la medic si sa imi spuna ca nu mai pot creste pentru ca oasele sunt asa si asa. Vreau sa ma dezvolt cat mai repede, sa ajung la inaltimea celor din clasa, sunt penultimul cel mai mic din clasa. Ce pot face, am nevoie de ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| noktambul a răspuns:

Ce sa faci? Sa ai rabdare, ca o sa cresti! Nimeni nu creste peste noapte (poate doar Fat Frumos din basme, care crestea intr-o zi cat altii intr-un an!). Tine-te de sport in continuare si mananca papa bun, din toate, fara restrictii (numai ca fara junk -uri de la fast food, nu exagera cu prajelile, fara chips sau sticks sau snacks). Baga legume, fructe proaspete cat incape si lapte si branza cat suporti (minus cascaval). Ai rabdare si o sa vezi ca iti vei ajunge din urma colegii si o sa ii si intreci la inaltime. Nu neglija inotul, dar fa ori de cate ori ai ocazia, macar o data pe saptamana si alt sport, nu obligatoriu intr-un cadru organizat : baschet sau volei (volei la fileu, nu pe plaja!), de exemplu. Te va ajuta sa sa cresti in inaltime si iti va fi de folos si pentru fotbal (iti va creste capacitatea de coordonare, orientarea in campul de joc, agilitatea, echilibrul, detenta etc). Inacaodata, ai rabdare :ritmul de crestere este diferit de la persoana la persoana, depinde de fondul genetic si de metabolism. Acuma, daca parintii tai sunt ceva mai scunzi, sa nu te astepti ca tu vei fi un urias, dar cu un regim de viata sanatos si cu rabdare, fara sa recurgi la nu stiu ce retete "miraculoase", vei avea o statura care sa te multumeasca. Daca te ajuta cu ceva, pot sa-ti marturisesc ca eu personal in cl VII eram pe locul doi din coada la inaltime printre baietii din clasa. Cand ne-am intors la scoala dupa vacanta dintre cl VIII si cl IX, eram in top 10! Succes si rabdare!

7 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Du-te la basket! :. chiar te inalța sa stii!

| Vögeln a răspuns:

Fa mult sport(preferabil basket) si ca sa te inalti trebuie sa te tii de o bara fara ca varfurile picioarelor sa nu ajunga de pamant! (am intrebat un medic si mi-a spus ca e adevarata chestia cu tinutul de bara, si apoi am mai intrebat catziva colegi de scoala daca e adevarat si ei mi'au spus la fel happy )
fundita?

| bistriteanul a răspuns:

Incearca sa faci cat mai mult sport! Inscrie-te la baschet sau inot!

| lolly_3072 a răspuns:

Pai ai d'abia 12 ani. si oricum majoritatea baietilor incep sa se dezvolte de la 14-15 ani in sus, cand apare si pubertatea si os a te dezvolti frumos avandin vedere ca faci si un sport.smug
o sa moara fetele dupa picioarele talesmug
pup, loly>big grin

| Gandacelu a răspuns:

Pai ca sa fi mai inalt trebuie sa consumi cat mai multa vitamina D. Vitamina D este continuta de pestele gras - hering, sardina, somon - si untura de peste (morun, ton, calcan), galbenus de ou, unt, lapte integral si lactate nedegresate.
Eu sunt a 2a cea mai inalta din clasa, si asta pentru ca mananc si imi plac toate astea, mai ales iaurturile.
Baftawinking

| Forevăr a răspuns:

Ai timp.Eu am 13 ani si am 1.75 crying. Lasa ca o sa te dezvolti tuwinking

| Ddeutza a răspuns:

Sa faci sport...handball...basket