| andreisebastian28 a întrebat:

Salut am 13 ani si vreau sa fumez nu am fumat pana acum din cauza ca am crezut ca ma cearta parinti. Intrebarea ar fi : E bine daca ma apuc voi care aveti varsta mea si vati apucat ati spus parintilor, vau certat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Stai cuminte, copile! Crezi ca pari mai mare daca fumezi? Iti otravesti organismul.Parintii,daca te cearta, stiu ei de ce o fac.Pentru ca tin la sanatatea ta. Daca vrei sa te cari repede, fumeaza.

| Adry05 a răspuns:

Se vede ca ai 13 ani din moment ce pui asemenea intrebari...
Normal ca nu e bine sa te apuci de fumat! E un obicei foarte nociv de care cu atat mai rau, nu poti sa te lasi.
Poftim, cateva urmari ale fumatului, poate macar asta te convinge sa nu faci astfel de greseli :
http://www.stopfumat.eu/efectele-fumatului/

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Nu o sa te judec, la 13 ani cu siguranta apar aceste momente.
Dar te rog sa imi spui un beneficiu pe care ti-l aduce fumatul.
Vrei dinti ingalbeniti, probleme cu plamanii, sa iti miroasa tot timpul hainele si mainile a fum? Nu e ok... e un viciu de care te lasi greu si iti pot confirma toti fumatorii. Eu nu sunt fumatoare, dar am in familie si in cercul de prieteni persoane care fumeaza si de multe ori au incercat sa se lase.
Incearca sa treci peste asta, nu esti "cool" daca fumezi si o sa iti confirmi singur acest lucru peste cativa ani.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu e bine pentru sănătatea ta.

| OoBunnyoO a răspuns:

Bineinteles ca te vor certa.
De ce vrei sa te apuci de fumat? Este una dintre cele mai mari prostii pe care le poti face. Iti consumi banii pe tigari ca sa iti distrugi sanatatea si aspectul fizic, pentru cateva minute de ameteala si placere vaga. Rational vorbiind nu ai niciun beneficiu de pe urma fumatului.

| σκμ a răspuns:

Și ce rezolvi daca te apuci de acest viciu?
Cu ce te satisface nevoia de ați *** plămâni?
Crezi că atunci cănd o să fumezi vei fi privit in alt fel? NU!
Vei fi doar un DEPENDENT de NICOTINĂ atât.
Crezi că vei fi mare "ȘMECHER"?
Când ai timp să îmi răspunzi la aceste întrebări.
Nu îmi pasă ce faci în continuare dar vreau să știu opinia ta.

| Igoloi a răspuns:

Eu am 14 ani si fumez de pe la 13 jumate. Eu nu le-am supus parintilor.