| 98Mihăiță98 a întrebat:

Salut prieteni ma ajutati si pe mine am o viata grea am 16 ani si sunt din Timisoara. Daca aveti putina rabdare va spun povestea vieti mele crying
Cand eram mic partinti ma tot stresau sa invat.Profesorii nici ei nu se lasau mai prejos si nu pot zice ca imi era greu sa invat(la inceput) doar ca imi ocupa foarte mult timp teme mari, mult de invatat.
Hmmm cand ma gandesc ca asta a fost inceputul e scoala obisnuita daca nu ai parinti ca ai mei sad pe langa temele date de invatatoare eu faceam dublu-triplu sau mi se mai rupeau paginile din caiet si o luam de la capat si eram certat mai tot timpul. Nu erau 2 zile maxim fara sa imi iau o ceartasad si cum eram eu mereu singur neavand frati sau surori neavand cu cine sa ma distrez doar asa nu aveam voie la joaca decat putin si atunci numai ce voiam eu nu jucam, era mama„fi cuminte ",„nu mai alerga!"„nu mai."...ce mai copilarie am avut.
Apoi a urmat gimnaziu si mai greu, au inceput notele.Mama ca orce mama avea pretenti la note mari sa muncesc mult sa fac in plus etc..profesorii fiecare tinea de materia lui cu dintii sa invatam sa nu il facem de ras.
Pana la urma nu inteleg asta „sunteti cea mai stlaba clasa din scoala!" „de ce v-am luat eu pe voi mai bine va lasam lui X?" si cand era o inspectie sau ceva numai clasa noastra iesa la inaintare crying
Nu ma intelegeam cu colegi eu eram cel nou veni de nicaieri unii erau gelosi, altii ma vedeau mai mic si mai timid si ma badjocoreau eu ii ajutam cu ce puteam credeam ca asa le devin prieten le dadeam teme ii ajutam la lectii le aratam la lucrari.Nu m-a ajutat cu nimic asta tot nu am fost respectat ba chiar daca nu ii dedeam unuia zicea ca sunt zgarcit ca nu vreau sa ii dau si lui si in cele din urma asa am facut am renuntat sa le mai dau teme(exceptanad 2-3 care erau mai intelegatori adica asa mi se parea mie, de fapt nu le pasa de teme) si am ajuns sa fiu din ce in ce mai umilit mai singur si mereu in banca mea.
Ajungand prin clasa a 8 cand totul a devenit si mai rau adica sternul meu a iesit putin in fata adica incepuse mai demult dar ignorames la spusele parintilor ca nu e nimic.Atunti cepii isi baeau joc si eu am ramas tot asa mic si singur.Doar ca nu a putut sa ma mai concentrez la scoala munceam poate mai mult si nu iesam cu nimeni nu beam nu fumam nu nimic.Ei asta nu s-a vazut prea mult la clasa doar la capacitate unde am luat 7-8 cam asa.Parintii, logic, dezamagiti dar daca atat stiu ce trebuia sa fac? macar nu sunt ca alti cu 10 in clasa si 4 in examen..sa fim seriosi eu macar am scazut cu un punct nu cu 6.
Continuand cu liceul pe care am ajuns sa il urasc.Am intrat la un profil bun doar ca nu am mai fost cu parintii care sa ma oblige sa invat tot timpu happy mda intr-un fel e foarte bine am ajuns sa invat mult mai repede intelegeam din clasa si acasa nu mai munceam aproape deloc eu stiam.Notele s-au micsorat la unele materiipe care nu le suport dar spre uimirea mea am invatat sa le accept si in clasa a X-a am ajuns la media 9 laughing (fara sa fac o tema. Diferenta e ca am primit un laptop si am inceput sa ma si distrez foarte putin).
Revenim eu nu eram,adica nu sunt genul vorbaret glumet amuzant sad sunt maidegraba timid,la locul, meu tacut,stlab, RUSINOS si asta e o mare problema nu am loc printre colegi nu ma inteleg cu ei, cu fetele numai vorbesc...ati inteles si singuri sad
Si tot asa am ajuns dependent de calculator de fapt nu dependent imi ocup timpul cu el am stat si cate11-12 ore pe zi(nu prea am prieteni nu am prietena) stiu ca nu imi face bine si imi stric ochii si sanatatea dar nu stiu ce sa mai fac, am ajuns sa am insomi de la stres.In timp mi-am dat seama ca trebuie sa imi indrept pieptul si m-am apucat serios de flotati inutil.
Am ajuns eu la o conversatie cu parinti si le-a povestit de piept(ei stiau deja dar au ignorat zicandu-mi ca nu e nimic.) ca e ceva in neregula, adica mai pe ocolite, si ii conving sa merg la doctorul de familie ce raspuns primesc 3 luni de calciu crying pai ce e asta rahitismul nu trece cu calciu in fine l-am luat. Ma-m interesat eu si aflu ca am 2 variante de rezolvare ori fizioterapie orai operatie (in stare avansata) si nu pot nici una din ele cand i-am spus mamei de fizioterapie a zis sa ma apuc de flotari crying
Mda singur nu pot sa rezolv acum am 16 ani si vreau si eu sa ma distrez cu ceilalti dar pu si simplu nu reusesc cu cativa ma inteleg dar nu stiu vreau si eu sa merg prin cluburi pe la baruri cu ceilalti... adica ...nici eu nu stiu sa imi fac o prietena. Stiu doar ca nu sunt fericit si ca incerc sa ascund asta cat mai mult.
Nu am abordat subiectul bauturii.De fumat nu fumez dar de baut mai beau nu sa ma imbat sa ajung in coma sau sa nu mai realizez ce fac dar totusi nici deloc.Asta si laptopul sunt singurele lucruri care ma mai ajuta.Parinti si rudele imi tot zic sa beau sa...dar ii refuz adica ii e rusine ei de cate ori facem vreo prostie sau ceva ma faceau de ras isi bateau joc nu sunt un copil sa nu stiu ce e viata sa depind de ei poate doar financiar.voi ce ma sfatuiti sa fac eu nu mai stiu si sa nu ziceti sa ma duc la psiholog ca nu o sa reusesc sau sa vorbesc cu parintii ..mai rau.

13 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Vai doamne.Ce viata naspa ai...
Desigur sunt oameni care mor de foame pe strazi.Sunt oameni care nu au ambele picioare.Sunt oameni paralizati la pat.Sunt oameni carora le este frica sa nu intre cineva in camera sa-i impuste.Sunt oameni(fete in special) care au fost rapite de mici si sunt violate de straini zilnic.Sunt oameni acuzati de crima pe nedrept. Sunt oameni care iti i-au bataie zilnic acasa(de la copii,parinti, sot, sotie etc.)
Dar tu, saraca de tine, esti certata de parinti...o sa spun o rugaciune pentru tine.Chiar doua rugaciuni.Domnul Iisus Hristos sa fie cu tine!

| Kennedy97 a răspuns:

Wow. În primul rând,aici e şi vina ta(că tot ai insistat să faci ce îţi spuneau părinţii),e şi vina părinţilor tăi,deoarece nu s-au mulţumit cu rezultatele tale,fie bune,fie şi mai puţin bune. Un sfat:fă-ţi un prieten petrecăreţ,care nu lipseşte din cluburi,baruri şi alte cele. Încearcă să le explici părinţilor tăi că nu poţi să îi mulţumeşti la absolut fiecare materie(de exemplu,la mine,ştiu că sunt bâtă la mate,dar as la engleză). Ieşi în cluburi,bea şi tu până simţi că nu mai duci,fă-ţi o grămadă de amici. Despre prietenă,încearcă să fii "cool". Îmbracă-te mai după moda de acum,o freză super faină, un comportament gentleman şi, de ce nu, o invitaţie la un suc/prăjitură/film sau spectacol ceva. Calculatorul mai lasă-l de-o parte. Explică-le părinţilor tăi că ai şi tu o viaţă, pe care nu e obligatoriu să o trăieşti cu şcoala. Mult succes!winking

| secretdiscret00 a răspuns:

Ok, am inteles care sunt problemele insa cel mai bun sfat pe care til pot da eu este sa iti rezolivi problemele logic si asta iseamna fara alcool, alcoolul iti va da mult mai multe necazuri chiar daca tu nu consumi in exces; (si eu am avut o problema cu calculatorul deoarece eram dependenta dar cu multa ambitie si cu Dumnezeu am rezolvat si asta si mie imi era greu sa invat si eram foarte presata de toata lumea dar acum de cand nu mai stau la calculator lucrurile merg de minune iar daca petreci mult la calculator iti distrugi neuronii pe care nu ii mai poti recupera etc etc.) ca orice adolescent toti ne dorim distractie insa eu imi gasesc placerea si fericirea in principiile lui Dumnezeu si chiar si eu ma distrez dar intr-un mod placut lui Dumnezeu SI INCA CEVA FOARTE IMPORTANT: ORI CE DECIZIE VEI LUA IN VIATA TA, TE VA AJUTA ORI SA ZBORI CA UN VULTURI ORI SA TE TARASTI CA UN VIERME ) Se spune ca 90 la suta din populatie ar fi gata sa renunte la buna educatie si la principiile lor doar pentru as face prieteni. eu am avut un grup de prieteni rai care mi-au afectat viitorul si nu as vrea sa pateasca nimeni asa ceva. ori ce intrebare la care nu gasesti raspuns vei gasi raspunsul in biblie. Cauta cuvantul lui mdumnezeu si ai sa ai o viata fericita de acum inainte

| secretdiscret00 a răspuns:

NU lasa ca o greseala sa fie o EROARE pentru Viitorul TAU

Exact ca o masina, cand ceva este stricat la ea si nu este reparat la TIMP min TIMP aceasta va dauna, si poate sa aduca cu ea alte stricaciuni si chiar asa este, am vazut acest lucru, dar daca tu repari din timp ceea ce este stricat exista o sansa ca ea sa fie ca noua.
Mecanicul stie ce este de facut..pentru ca el cunoaste masina asa si Iisus este MECANICUL, cel care cunoaste fiecare particica din noi si stie de ceea ce este nevoie pentru ca noi sa fim reparati...EL NE DA O SANSA NOUA...in fiecare ZI!

De obicei stim ca ceea ce noi facem azi, maine vom primi ceea ce meritam cu privire la ceea ce noi am facut azi maine va fi rezultatul de azi!
Dar este un dar, poti sa schimbi ce va fi maine desi ai facut o greseala cum?

Daca tu ai facut ceva rau (ai baut, ai fumat, ai injurat, ai facut rau cuiva, ai curvit, ai facut lucruri de care nu esti mandru) atunci crezi ca nimic nu se mai poate schimba... zici ceva de genul: Bai, ce sa mai schimb la mine, degeaba. oricum a trecut timp si fac acest lucru de foarte mult timp. fumez de la atatia ani, beau deci e prea tarziu.

Ei bine daca tu gandesti asa. clar viitorul tau nu o sa fie deloc bun ci o sa fie unul spre DISTRUGEREA ta dar, daca tu lasi aceste lucruri, desi vei fi etichetat (bai tu care fumai, tu care injurai, si multe altele te-ai lasat tu de acest lucru, nu cred)-acestia sunt oamenii care nu vor schimbare in viata ta, dar sunt altii care se vor bucura pentru tine (pentru ca ai facut schimbari in viata ta).

| RullerOfAllEvil a răspuns:

Ti-as scrie un mesaj lung, dar sunt pe fuga acum.
Ideea principala e ca totul poate fi bine. Asta-i doar inceputul, si e de cacao. Dar ai o viata intreaga in care sa privesti doar din ce in ce mai sus.
Trimite-mi un mesaj privat, ca vreau sa iti povestesc mai multe. happy

| 98Mihăiță98 explică (pentru RullerOfAllEvil):

Nu pot sa iti dau mesaj crying

| RullerOfAllEvil a răspuns (pentru 98Mihăiță98):

Ti-am trimis eu un mesaj. happy

| 98Mihăiță98 explică (pentru RullerOfAllEvil):

Ok...

| 98Mihăiță98 explică (pentru RullerOfAllEvil):

Sa imi dai prin mesaj o adresa de mail sa vorbim..nu pot trimite mesaje sunt membru junior sad

| 98Mihăiță98 explică (pentru RullerOfAllEvil):

Scuze am uitat de asta daca poti sa vorbim diseara dupa 21 sau in timpul saptamanii pe la 14 happy

| இDenisaஇ a răspuns (pentru 98Mihăiță98):

Facebook ai? happy

| Twitty a răspuns:

Sincer, chiar nu stiu ce sa zic... daca vrei sa ai mai multi prieteni trebuie sa nu mai fii timid. De exemplu:daca ai pe cineva putin mai timid(mai mult sau mai putin; in afara de tine) incearca sa vorbesti cu el, devino prieten cu el si cunoaste-i prietenii... acum sunt pe fuga. nu prea am timp :\