| AlexutzZza a întrebat:

Am 14 ani si am pe frunte multe cosuri. Stiti cum pot scapa de ele? Sau de pistrui?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Didu a răspuns:

Eu am 15 ani si am pistrui.si pe mine ma deranjau la 13-14 ani, mai ales vara cand se evidentiau din cauza soarelui.Chiar mi-am cumparat o solutie cu care imi dadeam pe fata, insa a fost inutil. Dar mi-am dat seama ca pana la urma asa sunt eu...sunt atatea vedete care au pistrui si au destui bani sa scape de ei, dar nu vor. Pana la urma e farmecul nostru. N-ai de ce sa-ti faci probleme.cunosc multe persoane care isi doresc sa aiba pistrui;). Cat despre cosuri, eu nu prea am, dar cand apar ma dau cu L'oreal pure zone... mie imi face bine:).

http://www.echemist.co.uk/productmedia/325910576.Jpeg
Mai incearca si Clean & Clear.
Sper ca te-am ajutat. Pa-pa:*

7 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Mergi la medicul de familie şi îl rogi să-ţi dea trimitere la dermatolog. De acolo el îţi va da un tratament pentru acneea juvenilă şi poţi să-l întrebi şi de pistrui. Crede-mă că e mai indicat să mergi la dermatolog decât să iei după ce auzi. Dermatologul îţi va da ceva în funcţie de tenul tău. Baftă!

| Petronela a răspuns:

Buna! poti folosi fondul de ten de la Channel, ti-l recomand, sau cumpara de la farmacie Zineryt(la fel ti-l recomand)-astea sunt pentru cosuri.Pt pistrui poti cumpara de la farmacie o crema pentru pete si pistrui care este foarte bun.Succes.Fundita?

| Nimic special a răspuns:

Ia-ti un fond de ten bun si cosurile ti le va usca happy si pistruii ii acopera.

| moodyblues a răspuns:

CE SA INCERCI
nu iti atinge niciodata fata, fa bai de aburi cu musetel,
o alimentatie fara dulciuri si lacto-vegetariana te poate ajuta enorm
spala-te cu ivapur si apa oxigenata
ai grija sa nu folosesti fond de ten gras
catina este un remediu natural folosit pentru arsuri grave dar si pentru acnee,
ia propolis,
prefera dernatologul in favoarea cosmeticianului(ti le va scoate si vor creste la fel)
CE SA NU FACI
nu folosi chestii tampite, scumpe si miraculoase(cum ar fi crema de melci de pe teleshoping:celtone.eu am luat)
NU iti sparge cosurile
nu intrerupe tratamentul, urmeaza-l cel putin 3 luni. am dat bani si pe multe sedinte de laser dar daca nu m-am tinut.
chiar daca PARE inutil
nu lua creme stupide de la avon, oriflame etc. sporesc imunitatea acneei
nu folosi sapun (poate doar de copii deoarece tenul gras cu acnee este totusi sensibil)
nu lua leacuri babesti cum am mai auzit eu(iaurt, sare, oua, ulei de masline.)
cat despre pistrui, sunt simbolul frumusetii. nu ai cum sa scapi de ei, sunt mosteniti.ai putea ameliora totusi situatia daca te-ai da pe fata cu zeama de lamaie

| pnKK a răspuns:

Pentru a scapa de pistrui (daca acestia nu sunt din nastere) te poti duce la un dermatolog pentru ati recomanda o crema. (stiu sigur ca exista astfel de tratamente). Iar pentru cosuri eu am folosit ceva sapun cu extract din miere de albine, cu care imi faceam o masca la fiecare dus, pe care o tineam circa 4-5 minute. Mai sunt si creme (Garnier Skin Naturals) cu care poti tot asa sa iti faci masca pe care sa o ti cam 5 minute sau pana se usuca pe fata, sau pur si simplu sa o aplici dupa care sa o inlaturi. (aplicare rapida) Pentru mine a functionat, pot spune.

| justcriss a răspuns:

Uite cauti in farmacie ACNEON sunt niste pastilute foarte bune ...pentru cosuri... ( acnee) iar pentru pistrui sucul de lamaie este foarte bun!
nu te sfatuiesc sa folosesti fond de ten...eu am aceiasi varsta si am luat si eu sfaturi de la cei mai mari!
bafta :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseste Zynerit.il gasesti la farmacie, sunt 2 flacoane unul cu pudra altul cu un lichid si le amesteci si te dai dimineata si seara cu el sau de cate ori ai ocazia.la mine a functionat cateva luni(vreo 7) apoi a fost in zadar.nu mai reactionam la asa ceva.acum folosesc gelul pentru cosuri de la Forever, e cam 80 de lei dar e super bun. fa rost de el! succes(P. S:nu am cum sa te ajut cu pistruii nu sunt in tema)