| Mimi_Mimi_1995 a întrebat:

am 14 ani si de aproximativ 4 zile am varicela. unele din bube au facut deja cruste si nu mi-am dat seama initial dar cand am dat cu mana peste ele au cazut. pot ramane cu semne din cauza asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca au cazut de la sine, inseamna ca se uscasera deja, si nu le-ai atins tu voluntar.

Semnele de obicei raman atunci cand le zgandaresti de la inceput pana cad. Daca tu doar ai dat cu mana din greseala, poti sta linistit ca nu vor aparea semne.

O zi placuta iti doresc!

3 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Din cate stiu eu nu. atat timp cat au cazut usor si nu le-ai rupt tu nu cred.

| SimonaCristina a răspuns:

Semne depigmentate raman daca rupi tu crustele fara sa astepti sa se usuce si sa cada singure. Ca sa eviti pruritul (mancarimea) ia peritol si badijoneaza zona cu alcool mentolat. Sanatate! Fundita?

| LaviniaAC a răspuns:

Daca observi gropite in interiorul lor e posibil sa ramana asa. Oricum dupa ce iti trece in totalitate..peste vreo 2 saptamani, chiar si acele gauri se mai retrag, deci nu-ti face probleme. Ideea e sa iti amintesti in permanenta sa nu te scarpini. Unge-te cu alcool mentolat o data-de doua ori pe zi.