| Lawsford a întrebat:

Am varicela de aproximativ doua zile. Deasupra bubelor s-a format o coaja gălbuie. Stăteam în pat si mi-am răsucit capul, una din cruste (de pe nas) s-a rupt. Credeți ca va rămâne semn? Si ce e mai bine de utilizat pudra mentolata sau alcoolul mentolat?
Mulțumesc anticipat.happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Elsiane a răspuns:

Cu siguranță îți va rămâne semn. Dacă se rupe vreo coajă sau te scarpini, se face semn.
Păi, sincer, alcoolul mentolat este cel mai bine utilizat, pentru că rămâne pe piele, dar pudra se poate 'evapora'.

| AdiSt a răspuns:

Ee..iti va ramane un semn mic. date si u cu fond de tenbig grin si nu-ti recomand nimic ce contine alcool sau menta mai ales menta..ca o facut unu de la mine din clasa asa si avea pe toata fata numai sangelaughing

| Crazydyana a răspuns:

Pai si eu am avut varicela acum 3 ani si tot la nas mi-a iesit pentru prima data o bubita, eu am crezut ca e un cos obisnuit. Si mi s-a format acea crusta cum spui tu si da mi-a ramas un mare semn la vremea respctiva, dar acum aproape ca nici nu se mai vede. deci stai linistita si e mai bine sa folosesti alcool mentolat, doar ca nu in cantitati foarte marihappy