| JohnSeed a întrebat:

Am 14 ani si jumatate, am 1.80 - 1.81 in inaltime si am fix 70 de kg. Sunt baiat, sa nu uit sa mentionez asta. Stiu ca as putea sa am ceva mai putin, dar as vrea sa stiu daca este o greutate normala.

Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 71 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai chiar cu 1 kg SUB greutatea IDEALĂ; aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Toate cele bune.

| Clujean25 a răspuns:

Ești la limita inferioară a greutății normale. Abia după 85 de kg se pune problema supraponderabilității la înălțimea ta.