| Gabiiiyyy a întrebat:

Salut, am 15 ani 118kg si 1.80.
Cum as putea slabi neavând posibilitatea de a merge la sala.
In mare parte mananc oua, cereale cu lapte, paste, sandwich-uri, beau cam 3 litri de apa pe zi si mai mananc fast food cam 2-3 ori pe luna. Uneori mai mananc si cartofi prajiti. In mare parte nu mananc supe/ciorbe pentru ca nu imi plac deloc. Sunt constient ca trebuie sa renunt la anumite alimente si la fast food dar nu pot. Imi puteti recomanda ceva regimuri? Nu ceva wow adica carne de nu stiu care sau un tip de peste. Aliment normale care sa nu fie de 300 de lei. In mare marte nu prea fac miscare mai mult stau la pc sau in pat pe telefon.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Banuiesc ca ai fost gras- obez de mic, nu?
Pentru anii tai, obezitatea de gradul 2 e f grava, tu deja ai celulele adipoase dublate fata de un om normal care s-a ingrasat la maturitate.
Banuiesc ca mananci minim 2 painici pe zi si portia de paste nu e de 200grame.
Du-te la medic sa iti faca un regim adaptat starii tale de sanatate ca sigur la profilul lipidic nu stai bine avand peste 40 kg in plus.

| Ineys a răspuns:

Pai trebuie sa faci fix pe dos ce faci acum. Renunti la prajelile alea, cartofi prajiti, presupun ca si ouale sunt in tigaie, ochi sau mai stiu eu cum. Daca vrei oua le faci fierte. Cu apa stai bine. Sper ca nu mananci 1 paine la masa, bine ar fi sa renunti de tot la ea, lasa fast food-ul pana ajungi la o greutate mai normala, lasa dulciurile, prajiturile, deserturile, cum vrei sa le spui si fa ceva miscare. Aia 5000 de pasi recomandati pe zi sunt foarte importanti.
Tu daca nu faci nimic toata ziua trebuie sa mananci in jur de 1500 de calorii. To probabil mananci aproape dublu.

| AlexElektro1987 a răspuns:

Este o greutate foarte mare pentru varsta ta dar avand in vedere ca esti tanar, ar trebui sa dai destul de usor jos. In primul rand daca vrei sa slabesti, trebuie sa te afli in deficit caloric, adica pe zi ar trebui sa ai undeva la 1800-2000 kcal si sa renunti la mancaruri grase sau pline de zahar pentru ca dauneaza organismului ( tu ai putea sa manaci aceleasi chestii si sa slabesti, atat timp cat nu treci de numarul de kcal pe care ti le-am zis mai sus, dar cel mai bine ar fi sa renunti la ele ).
Ca si sport, poti cauta pe Youtube exercitii pentru grupele importante de muschi ( biceps, triceps, gambe, coapse, spate, abdomen, umeri ), exercitii pe care le poti face si acasa, nu neaparat la sala dar iti trebuie vointa foarte mare.
Iar asta cu " Nu pot sa ma abtin " trebuie sa o scoti din cap si sa te gandesti ca tu la varsta ta ai o greutate exagerata si ca te expui la niste riscuri foarte mari avand atata grasime in corp la varsta asta si ca pe parcurs ce cresti in varsta daca continui asa, greutatea o sa creasca si corpul nu o sa mai fie atat de rezistent si apar complicatii mari, iar daca faci sport si mananci ce trebuie, ai mult mai multe avantaje decat dezavantaje, cum am zis si mai sus, nu trebuie sa renunti complet la ce mananci tu, dar sa mananci mai rar.
Nu iti trebuie un regim anume, doar sa ai grija la ce mananci, sa nu depasesti un prag de 2000 kcal pe zi ( caloriile nu sunt greu de calculat, gasesti pe internet valori nutritionale cam pentru orice aliment ) si sa faci sport.

| Andreeastefi21 a răspuns:

Inceara sa renunti la fast food sucuri si dulciuri! In principal folosesti deficitul caloric, 1300kcal pe zi, iti poate permite sa mananci diverse cu conditia sa nu depasesti, recomandat e sa mananci multe fructe si legume caci sunt mai slabe in calorii! Poti face miscare, sunt o multime de video-uri pe Youtube!

| Anonim97695333thf a răspuns:

Faci deficit caloric. De exemplu sa zicem ca tu mananci 2500 de kcal pe zi o sa mananci doar 1500 pe zi ti le aduni ca scrie pe fiecare produs pentru fiecare 100 de grame. Intereseaza te pe net scrie deficit caloric pe google sau Youtube si vei vedea ce inseamna

| david1488 a răspuns:

Du-te la un nutritionist sa iti stabilească un regim si apuca-te de facut sport. Încearcă să iesi la alergare sau sa iti iei un antrenor personal daca ai posibilitatea. Dacă ai ceva probleme de sanatate si nu poti face sport atunci fa doar regimul si pe viitor se va simti o schimbare.