| Andreea0612 a întrebat:

Credeti ca e bine ce fac...ca sa mai slabesc putin?
Deci... dimineata mananc lapte cu cereale integrale sau oua fierte,sau altceva mai sanatos.
Am renuntat la dulciuri,fast-food,cartofi prajiti,adica prajeli, paste.
Mananc de 2 ori pe zi ca mai mult nu pot+gustari (fructe sau cereale integrale simple, fara lapte sau altceva ca asa imi place mie big grin )
De la 6 nu mai mananc nimic.
Beau ceai verde fara zahar sau alt indulcitor de 2 ori pe zi.
Sar coarda, nu pot mult sa sar pentru ca sunt incepatoare si la un momendat ma dor picioarele, si asa am chinui ca nu pot vreo 5 min in continuu,si asta ma enerveaza laughing, dar stiu ca, cu timpul o sa reusesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

"De la 6 nu mai mananc nimic" asta e ceva foarte nesanatos, e o prostie, ultima masa sa fie cu 2-3 ore inainte de culcare, INDIFERENT de ora.

Incearca fitness, aerobic sau cardio

| Andreea0612 explică (pentru Cosmin86):

Pai daca sar coarda, asta e cardio.
Si in plus mai fac si fitness dar nu tin cont de timp, cate ore pe zi, mai mult fac ca ma plictisesc si altceva mai bun nu gasesc.
Fac cardio si fitness de vreo saptamana...si chiar da rezultate, numai ca am febra musculara dar asta nu ma opreste sa continui.
Am inceput sa mananc mai sanatos de prin iulie, dar fara sa mai fac exercitii (si am dat jos 2 cm din talie). Acum ca continui cu exercitiile si mananc sanatos cred ca as mai putea slabi putin in talie. Eu vreau doar sa mai dau jos cativa cm in talie, si atat, cu altceva nu am probleme.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Andreea0612):

Cel mai eficient tip de cardio este alergatul, pe langa faptul ca arzi calorii cand alergi arzi si in restul zilei, iti mareste metabolismul in ziua respectiva.

Febra musculara ar trebui sa te opreasca, odihneste-te pana iti trece altfel te supra-antrenezi.

Normal ca o sa mai dai cativa cm in talie, dar vezi, "nu mai mananc nimic dupa 6 seara" si "mancatul sanatos" nu au nimic in comun, de asemenea daca inlocuiesti o masa cu fructe iar nu e sanatos, mancatul sanatos e destul de complicat, nu merge simplu "multe fructe, legume, apa, nu mai manca dupa ora X", chiar nu e recomandat sa mananci prea multe fructe, in niciun caz sa nu inlocuiesti o masa cu ele

Despre fructe si cand se consuma :
http://www.getfit.ro/alimentatie/alimente-alimentatie/fructe.html

http://www.cristianmargarit.ro/2009/12/dieta/ce-mananc-seara

Din ultimul citez : "Cea mai simpla si stupida metoda de slabire spune sa "nu mai mananci dupa ora X" sau "sa nu mai mananci seara"."

Mai te poti documenta si din alte surse, sa vezi cu adevarat ce inseamna mancat sanatos.

| Andreea0612 explică (pentru Cosmin86):

Nu inlocuiesc masa cu fructele. Si nici nu mananc fructe in exces pentru ca stiu ca si ele ingrasa fiindca au fructoza.De apa nici nu mai zic, ca beau vreo 2 litri pe zi, daca nu mai mult.
De exemplu azi am mancat:
-dimineata 2 felii de paine graham cu icre si o cana cu lapte
-pe la 12-1 doar un mar
-la 4 supa de rosii si vreo 4 prune
-cereale integrale cate putin cand imi venea sa mai rontai cate ceva
Mie imi ajunge atat, stiu ca nu e foarte mult, dar oricum nu mai pot manca si nu ma infometez. Ca sa ma infometez trebuie sa imi fie foame si cand trebuie sa nu mananc, dar pentru mine nu e asa, nu prea am pofta de mancare asa ca mananc cat pot.

| OneGentleman a răspuns:

Bineinteles,faci totul bine si este foarte sanatos, sa ma tii la curent cu evolutia happy

| deyutza135 a răspuns:

Nu mai fa asta daca vrei sa slabesti trebuie sa faci exercitii fizice felurite acum n u stiu exact ce sa-ti spun dar daca stii engleza poate te ajuta saitu asta http://www.doctoroz.com/ cauta acolo ca gasesti sigur

| Cris1Rebe a răspuns:

Si eu am avut problema cu slabitu, dar eu am facut mult sport (abdomene, fugit, plimbat cu bicicleta ajuta mult la picioare) si am mancat dar nu sa ma satur. Desi am mancat de mai multe ori pe zi dar a mers. Si apropo bea multa apa!winking