| anonim_4396 a întrebat:

Salut am 15 ani si am coastele iesite putin inspre exterior. Doctorul mi-a spus ca ar fi sechele de rahitism. Eu cred ca este din cauza pozitiei mele "strambe" de pana acum un an, adica atunci cand stau cocosat coastele "reintra la normalbig grin". Mi-a spus de asemenea sa fac multe exercitii. Deocamdata aceste nu dau rezultate (cam de un ansad). Ce ar trebui sa fac. Lipsa de calciu sigur nu am deoarece beau mult lapte si mananc multe lactate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Daca pieptul (sternul) tau este iesit ina afara se numeste pectus escavatus, iar daca sternul este infundat se numeste pectus carenatum. Acestea pot fi de natura congenital, adica din nastere, sau pot fi din cauza lipsei de calciu si a vitaminei D din organism. Nu stiu ce fel de exercitii faci tu, dar afla ca trebuie sa faci gimnastica medicala sub indrumarea unui profesor specializat in asa ceva. De obicei se face la spital sau macar trebuie sa mergi sa-ti recomande anumite exercitii medicale pe care apoi tu sale poti face acasa. Faptul ca mananci multe lactate nu inseamna neaparat ca nu ai lipsa de calciu in organism. Trebuie sa-ti faci analiza la sange (calcemia) si sa vezi care-i rezultatul. In plus, unii oameni, desi consuma lactate, nu asimileaza sau il pierd f. usor. Parerea mea este ca ar trebui sa mergi la un medic reumatolog-balneolog si acesta iti va da recomandarile de rigoare.

| mihaibrasov a răspuns:

Probabil ai stern infundat. Nu se poate rezolva decat prin operatie care e foarte nasoala...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa o laba si o sati treaca

| Neculaescu_George_1998 a răspuns:

Si eu am o problema asemanatoare. Coastele sin stanga sunt putin iesite in afara, dar am inteles ca cu multe exerciti, care solicita abdomelul in timp vor reveni la normal. Uite niste exercitii pe care eu le fac http://www.youtube.com/watch?v=nvPW0v5hnZQ. ATENTIE! aceste exercitii sunt de nivelul I, daca nu le poti face sa nu treci si la celelalte nivele;) Sper sa te faci bine!