| FtwQuiz a întrebat:

Sa stiti ca am 17 ani 1, 69 cm si sufar de boala care nimeni nu o intelege se numeste, osteogeneza imperfecta am oasele foarte fragile si din cauza asta nu pot sa fac exercitii eu sunt sarac in alimentatie parintii mei nu-mi cumpara lactate eu incerc sa-mi repar oasele cu suplimente, ca eu nu mananc deloc lactate eu mananc nu mai mancare gatita care nu contine proteine, calciu, calori sau carbohidrati, eu am 2 gantere acasa si cand fac execiti cu ele incepe sa-mi pocneasca oasele si din cauza asta nu pot sa fac in continuare ca nu mai pot de durere eu incerc sa-mi repar oasele singur ca parintii mei nu ma ajuta zice ca ma dor oasele din cauza ca stau degeaba dar eu muncesc cat pot eu daca ridic o greutate mica I-mi pocneste osul de durere si nu pot continua eu imi cumpar suplimente cu calciu si le ascund ca nu ma lasa parinti sa iau calciu ca zice ca e periculos dar eu stiu cum trebuie sa le iau eu sunt asa din cauza ca am mancat nu mai dulciuri de mic si pana acum si nici doctori nu au ce sa-mi faca zice ca nu stie ce am ca am fost la multi doctori si erau toti de aceeasi parare as-I vrea sa pot face mai mult dar nu stiu ce sa mai zic spuneti-mi voi ceva sau cum sa ma alimentez mai bine, sa stiti ca oasele mele abe-a ma tin pe picioare din cauza ca scheletul meu sa deformat mi-a zis un fizician care stie si tot ce pot sa fac este sa ma alimentez mai bine dar eu nu-mi permit iau doar suplimente de la farmacie si le ascund daca ma vede parinti ma cearta ca de ce iau calciu eu am si lipsa de calciu, eu nu pot face nimic daca nu iau suplimente ca sa pot sa-mi fac oasele rezistente macar 40% din rezistenta oaselor eu mereu imi plang de mila pentru ca alti copi de 8-9 ani sunt inalti ca mine si au oasele mai rezistente decat mine si eu sunt slabit de putere pentru ca mi sa deformat scheletul am si dureri musculare care ma afecteaza la oasele cronice si nu stiu ce sa mai zic nu stiu ce sa fac vreau doar sa am oasele rezistente, incerc sa ma gandesc ce sa fac ca nu mai pot de suferinta, va rog spuneti-mi, cum pot eu sa ma alimentez mai bine daca parintii mei imi dau nu-mai mancare gatita imi da si lapte dar ce rost are daca nu iau vitamina D3 pentru rezinstenta daca beau lapte degeaba ca el doar trece prin corp si este eliminat prin urina nu-mi se pune pe oase ca nu iau Vitamine eu nu sunt slabit de substante cum ar fi D3 E, A, B, etc eu incerc sa iau suplimente cu calciu si D3 incerc sa ma alimentez foarte putin ca eu sunt sarac in alimentatie pentru ca parinti nu-mi cumpara branza, lapte foarte rar odat-a la cateva luni si proteinele fac lipsa de ele eu iau doar 0, 5 grame de proteine pe zi sau pe samptamana nu stiu oricum nu am ce sa fac incerc sa fac ce stiu eu cel mai bine, eu vreau sa fac muschi cu gantere ca nu pot sa ma duc la sala ca n-am bani au parinti dar nu-mi da imi cumpara haine si atat ce pot sa zic mai mult as-I vrea sa pot zice si altceva dar n-am ce sunt foarte trist toti copii de varsta mea sunt mai inalti ca mine dar problema este ca si cei care sunt de 9-10 ani sunt inalti cat mine si sunt mai rezistenti in oase mai puternici va rog ajutati-ma vreau sa stiu ce pot sa fac sa previn macar deformarea scheletului pentru ca o sa ma afecteze in viitor eu am scris povestea asta de pe TPU in lacrimi si nu stiu ce sa fac am cauta si pe net dar nu am gasit ce aveam nevoie pentru problema mea

1 răspuns:
| gratargratar a răspuns:

Nu cred ca alimentatia deficitara, de care vorbesti, ti-ar fi provocat boala care zici ca o ai. Daca o ai cu adevarat, atunci cel mai probabil are alta provenienta.
In general, organismul se descurca destul de bine sa-si sintetizeze calciu singur din alimentele pe care le mananci, fara sa fie neaparata nevoie de suplimente.
De asemenea, sunt si alte alimente afara de lactate care au calciu.

Probabil ca problema este mai mult in mintea ta, decat reala. Parintii tai te iubesc si stiu ce e bine pentru tine. De ce nu ti-ar cumpara calciu daca ar sti ca ai nevoie de el?
Eu cred ca ei iti zic ceva, dar tu nu crezi ca-ti spun adevarul, ci tii intr-o veselie tot versiunea ta. Ai incredere in parinti ca te iubesc si nu-ti mai fa atatea probleme.

Sunt atatia care nu se duc la sala si n-au nici musculatura nu-stiu-ce, si nu se plang. Ba dimpotriva. Fa un sport care sa te solicite mai putin.

Iar in primul rand iti recomand rugaciune. Rugaciune si incredere in parinti. Dar nu poti avea incredere in cei de langa tine daca nu ai incredere in Hristos.

Toate cele bune.